Sportovní třídy

Informace o SCM ZŠ Antonína Čermáka

Vážení rodiče,

dovolujeme si Vás oslovit v rámci pokračování projektu tříd s rozšířenou výukou tělesné výchovy na ZŠ a MŠ Antonína Čermáka, Praha 6, Antonína Čermáka 6.

Na naší základní škole připravujeme ve školním roce 2012/2013 otevření další 6. třídy s rozšířenou výukou tělesné výchovy. Současně s tím můžete již na I. stupni ZŠ využít nabídky hodin všestranné pohybové předpřípravy dětí (míčové hry, pohybové hry, atletika, aerobic,…), v rámci školní TV a kroužků navazujících na výuku. Naším společným cílem je přispět ke zlepšení podmínek rozvoje sportu v rámci Městské části Prahy 6 a jeho okolí. Den otevřených dveří na ZŠ a MŠ Antonína Čermáka, Praha 6, pro rodiče a děti, kteří mají zájem nahlédnout blíže do tohoto příjemného prostředí, budou vítáni pedagogy této školy a trenéry FK Dukla Praha v průběhu měsíce dubna (datum upřesníme).

koordinátor sportovních tříd Mgr. Jaroslav Žipaj
jzippi@centrum.cz
vedoucí úseku mládeže Petr Fišar
fisar@fkdukla.cz

Projekt vznikl z nově se tvořící spolupráce mezi fotbalovým klubem FK Dukla Praha, Armádním sportovním centrem Dukla Praha a ZŠ a MŠ Antonína Čermáka.

Proč?

• protože sport a pohybové aktivity zlepšují zdatnost, odolnost a zdraví dítěte
  • protože sport a pohybové aktivity slouží velice dobře jako prevence negativních vlivů (drogy, alkohol, násilí)
  • protože sport napomáhá utvářet zdravé postoje a hodnoty té nejmladší skupiny dětí
  • protože podporou při „probuzení“, odhalení a rozvoji pohybového talentu se otevírají další možnosti na cestě profesionálního sportovce nového typu, takovému, jenž přirozeně touží po možnostech komplexního vzdělávání
  • protože správné návyky ze sportu napomáhají k rozvoji vnitřní motivace, k trpělivosti tolik nutné k úspěšnému studiu a k férovému chování a jednání jedince ve společnosti
  • protože pohybová, přirozeně stimulující aktivita podporuje dítě v postupném osamostatňování, v odvaze v jednání a k tvoření (svobodnému hraní s vlastní nesvázanou představivostí, fantazií)

Co?

• podpora rozvoje sportu a fotbalu na Praze 6 ve spolupráci s FK Dukla Praha
  • garance kvalitních a kvalifikovaných učitelů TV a zároveň trenérů, vedená snahou o zkvalitnění pedagogické práce a sportovní přípravy mládeže formou systémové práce zaměřené na zdravý sportovní růst mladého fotbalisty (sportovce, sportovkyně)
  • systémově propracovaná a metodicky provázaná koncepce mezi náplní vzdělávacího programu tělesné výchovy na ZŠ a MŠ Antonína Čermáka a náplní sportovní přípravy mládeže ve fotbalovém oddílu FK Dukla Praha a spolupracujících oddílů, jež dávají možnosti prvních pohybových krůčků v rámci většího kolektivu dětí (SK Aritma Praha, TJ Sokol Troja, Sokol Bílá Hora, SK Střešovice 1911, AFK Libčice,….)
  • aktivní a systematické působení na výchovu dítěte v co nejužší spolupráci (rodina – škola – fotbalový klub)
  • soustředění a pobyty v přírodě v rámci školy s fotbalovým klubem
  • společné výlety za poznáním pro všechny (děti, rodiče, učitele, trenéry) do sportovních akademií v zahraničí
  • studijní místnost určená na psaní domácích úkolů ve volném čase před tréninkem
  • činnost školní družiny je přímo napojena na tréninkové jednotky fotbalového klubu, takže rodiče budou moci své dítě vyzvednout až po skončení tréninku (odpadla by tak pro rodiče mnohdy komplikovaná organizace vyzvedávání dítěte ze školy a přejíždění na trénink, atp.)

Jak?

• seskupením mladých sportovců a sportovkyň převážně z Prahy 6, v jednotlivých ročnících do jedné ZŠ bez omezení možnosti vzdělávání v oborech a předmětech nabízených učebním plánem základní školy
  • zlepšením nabídky pestrosti pohybové aktivity v tělesné výchově pod kvalitním odborným vedením v rámci I. Stupně ZŠ pro pohybově talentovanou mládež
  • docházením trenérů do hodin TV jako externích asistentů pro školní sport