Stadion a sportoviště

Stadion Juliska
Historie stadionu
Sportoviště mládeže a žen

Stadion Juliska

Adresa: Na Julisce 28, 160 00 Praha 6 - Dejvice
Rozměr hrací plochy: 105 x 68 m
Osvětlení: 1200 luxů
Kapacita všech sedadel: 8 150

VSTUPY A SEKTORY

Stadion má 3 vstupy a všechny vedou na jedinou tribunu stadionu. U vstupu západ a vstupu sever jsou pokladny.
Tribuna je rozdělena do sektorů A, B, C, D, E, F, G. Sektor G je určen výhradně pro diváky hostujícího mužstva.

Vstup západ – hlavní tribuna (sektor A-F)
Vstup permanentky, předprodej a volné vstupenky - nově bližší vstup nad zastávkou autobusu č. 131
Vstup V.I.P. a obálky na jméno – vzdálenější vstup nad zastávkou autobusu č. 131
Vstup sever – pouze pro diváky hostujícího mužstva, vstup do sektoru G
Vstup východ – pouze pro zástupce médií a vozíčkáře

NÁVŠTĚVNÍ ŘÁD STADIONU

Historie stadionu

V létě 1960 byl v Praze Dejvicích otevřen nový stadion. Netrvalo dlouho a „Juliska“, jak se sportovnímu stánku podle ulice Na Julisce, ze které vede hlavní vstup, říkalo, stala pojmem. Není divu, psaly se tu fotbalové dějiny.

Budova se zázemím, na protější straně svah a malá tribunka, typický ukazatel skóre a času, atletický ovál – to byly první kulisy pro zápasy fotbalové ligy pro Duklu Praha.

Do nového domova šla Dukla s novým trenérem – Jaroslavem Vejvodou. Prvním utkáním na novém trávníku byl souboj v rámci Středoevropského poháru s tehdy známým Wiener Sportclub. Dukla 10. července 1960 zvítězila 2:1.

„Ligovým křtinám“ nového stadionu asistovalo 15 000 diváků a Dukla porazila 2:1 Kladno. První ligový gól na Julisce vstřelil Jaroslav Borovička.

Hned po prvním ročníku – 1960/61 – se slavil na Julisce titul! A pak ještě v letech 1962, 1963, 1964 a 1966. Další tři mistrovské tituly přišly až po rekonstrukci stadionu v letech 1977, 1979 a 1982.

První zápas v jednom ze tří renomovaných evropských pohárů byl na Julisce hrán v rámci Poháru vítězů poháru s CDNA Sofia, 13. září 1961, přišlo 14 tisíc fanoušků a viděli postup. První branku Dukly zaznamenal skvělý útočník Rudolf Kučera. Juliska se mu – bohužel – stala osudnou. Už o dva roky později, 20. listopadu 1963 utrpěl Rudolf Kučera po střetu s tvrdým obráncem Gorniku Zabrze Oslizlem zranění hlavy, jehož následky způsobily předčasný konec kariéry.

Původní Juliska se stala pro kluby z různých koutů Evropy, vesměs mistry svých zemí, tvrzí. Ze čtrnácti pokusů se podařilo vyhrát jedinému, Honvédu Budapešť, kterému 3. října 1965 zajistil vítězství 3:2 hattrickem skvělý útočník Tichy! Tolik branek už Dukly od žádného zahraničního soupeře na Julisce neinkasovala.

Nejslavnější éru zažila „stará“ Juliska na jaře 1967. Ve čtvrtfinále PMEZ byl 8. března při vítězství 2:1 nad Ajaxem Amsterdam vytvořen rekord původní Julisky – bylo ohlášeno 20 tisíc diváků. Praha zažila první letecký most v historii – z Holandska přiletělo více než 50 speciálů! O několik týdnů později – 25. dubna – se divácké šílenství opakovalo. Na semifinále PMEZ s Celtikem bylo oznámeno 19 157 fanoušků. Další okupovali všechny okolní svahy, zejména ten proti hlavní tribuně…

Posledním mezinárodním zápasem před rekonstrukcí byl souboj s Olympique Marseille v PVP. Dukla vyhrála – jak jinak – 1:0, ale diváků bylo jen 1615, nejméně ze všech čtrnácti dosavadních pohárových utkání. Mezinárodní bilance na „staré“ Julisce je obdivuhodná: 14 zápasů, 12 výher, 1 remíza a 1 prohra, při skóre 39:8. Tyto boje vidělo 138 413 fanoušků!

Nová éra Julisky

Mnozí sice kritizovali, že Dukla Praha, která se v lize nikdy nechlubila vysokými návštěvami, přestavuje stadion, jehož součástí bude obří tribuna. Ale už jen kvůli nádherné atmosféře při zápasech Poháru UEFA v ročníku 1978/79 s Evertonem FC, Stuttgartem a Hertou Berlín, nebo s FC Barcelona (1981), s Manchesterem United (1983), Benfikou Lisabon (1986), či Interem Milán (1986) se to vyplatilo.

První ligový zápas v novém vyhrála Dukla na podzim 1975 nad Trenčínem 4:0. Před utkáním se loučil trenér Josef Masopust a trenérské žezlo předal Jaroslavu Vejvodovi. Kapacita „nové“ Julisky byla zvýšena na 29 000 míst, z toho asi 12 000 na hlavní tribuně! Vyprodáno, hlásili pokladníci celkem šestkrát, a to na Everton FC, VfB Stuttgart, Herthu Berlín, FC Barcelona, Manchester United a Inter Milán! Jen s jediným z těchto velikánů – milánským Interem – Dukla Praha doma prohrála.

Také první zahraniční soupeř na „nové“ Julisce byl z Francie – 14. září 1977 přijel mistr FC Nantes a prohrál 0:1. Poslední zápas v evropském poháru na Julisce byl sehrán 7. listopadu 1990 proti Dynamu Kyjev. Hrálo se 2:2 a poslední branku Dukly zaznamenal bývalý sportovní ředitel klubu a dnes manažer mládeže Günter Bittengel!

Na dlouhou dobu poslední prvoligové utkání sehrála Dukla Praha na Julisce 1. června 1994, bez branek s Plzní. Derniéru zhlédlo 737 fanoušků. Také na „nové“ Julisce je mezinárodní bilance vynikající: 22 zápasů, 14 výher, 6 remíz a 2 prohry, při skóre 34:12. Tyto boje vidělo 305 239 fanoušků.

V létě roku 2010 oslavila Juliska 50. výročí založení. Z fotbalového hlediska a měřeno zápasy evropských pohárů není u nás v zemi legendárnější stadion a pevnější tvrz. Zásluhou řady fotbalistů, kteří s logem DUKLA PRAHA na hrudi směle čelili i těm největším výzvám. A skvěle – o tom hovoří čísla:

  • Celkem prošlo na mezinárodní pohárové zápasy branami Julisky téměř půl milionu fanoušků, přesně 443 650!
  • Sehráno bylo 36 pohárových zápasů, 26 vyhrála Dukla, 7 skončilo nerozhodně a jen 3 vyhráli soupeři (Honvéd Budapešť, Hertha Berlín a Inter Milán).
  • Také skóre je obdivuhodné: 73:20.

A o rok později ji tehdy druholigové mužstvo vrátilo zpět do první ligy. Od té doby hostí ligové zápasy do současnosti.

Rekonstrukce

Před sezonou 2011/2012 musel stadion Juliska projít podstatnou rekonstrukcí, aby stadion splňoval kritéria, která vyžaduje Fotbalová asociace České republiky pro stadiony v první lize.

Na stadionu se však nepřipravují jen fotbalisté, ale je to tréninkové centrum i pro atletické disciplíny. I vzhledem k tomu, že atleti byli v létě před vrcholnou přípravou na Mistrovství světa v atletice, udělila Fotbalová asociace České Republiky Dukle výjimku, aby nedošlo kvůli rekonstrukci k narušení přípravy atletů. Dukla tak mohla do ligového ročníku vstoupit na svém stadionu s tím, že v průběhu sezony musí proběhnout rekonstrukce tak, aby stadion vyhovoval požadavkům stanoveným Fotbalovou asociací České republiky.

Samotná rekonstrukce tribuny začala odstraněním dřevěných laviček, jelikož podle regulí projektu Stadióny 2012 smí diváci sedět jen na samostatných sedačkách. Poté proběhla sanace betonových stupňů a následně již bylo možné instalovat jednotlivé sedačky. Kapacita Julisky se zastavila na čísle 4590 diváků po první etapě rekonstrukce.

Další ze svazových podmínek pro schválení stadionu byla nutnost instalace vytápění hrací plochy. Na Julisce tak byl pod trávník nainstalován systém potrubí pro zajištění vyhřívání. Potřebnost vytápěného trávníku se ukázala hned v úvodu jarní části sezony, kdy Dukla první utkání roku 2012 odehrála na kvalitně připraveném trávníku právě díky nově zbudovanému systému vytápění.

V průběhu sezony 2012/2013 začala druhá a hodně očekávaná etapa dalšího osazování tribuny. Do jarní sezóny již Dukla vstoupila s osazenou celou hlavní tribunou stadionu a samozřejmě i s osazeným sektorem hostí. Druhá etapa tak navýšila počet míst k sezení na konečných 8150 míst oproti původním 4590.

Díky spolupráci s ASC Dukla, která zajistila sanaci betonové části tribuny, má Juliska v současné době osazenou celou hlavní tribunu moderními plastovými sedačkami, původní dřevěné lavice tak zmizely ze stadionu úplně.

Juliska patří armádě

Obří tribuna Julisky patří k největším a k nejkrásnějším stavbám tohoto typu u nás. Nejen, že poskytuje krásný pohled na panoráma Prahy, což není tak podstatné, ale především nabízí pohodlný výhled na plochu.

A to nejen na fotbal, ale i na atletické mistry. Vždyť na Julisce se konají Memoriály Josefa Odložila. Stadion na Julisce je především domovem skvělých atletů Dukly, olympijských vítězů a mistrů světa. Stačí jmenovat například Jana Železného, Tomáše Dvořáka, Romana Šebrleho, Barboru Špotákovou a řadu dalších. Ti všichni patří do Armádního sportovního centra Dukla.

Stadion Juliska patří armádě, která se o něj velmi dobře stará, což je na první pohled patrné. Bez fotbalu by ale nebyla Juliska tím, čím je. Proto je dobré, že se Dukla Praha vrátila, jako soukromý subjekt a akciová společnost, do profesionálního fotbalu a první ligu na Julisce – kde je v nájmu – hraje.

Sportoviště mládeže a žen

Strahov - Malé hřiště
Adresa: Vaníčkova 1230/44, 169 00 Praha 6

Sportovní areál Mikulova
Adresa:
Mikulova 1594/4, Praha 4 – Chodov

Fotbalové hřiště Ruzyně
Adresa:
Ztracená 1132/1, 161 00 Praha 6 - Ruzyně

Sportovní Areál Na Šancích
Adresa:
Milánská 471, Praha 10 - Horní Měcholupy

Hřiště SK Kazín
Adresa:
Na drahách 574, Černošice, okr. Pha - západ

Hřiště FK Zbuzany
Adresa:
Chotečská 118, 252 25 Zbuzany, okr. Pha - západ

Hřiště TJ Slavoj Suchdol
Adresa:
Suchdolská 41, 165 00 Praha 6 - Suchdol

Fotbalová akademie Praha (SK Prosek)
Adresa:
Lovosická 559/32, 190 00 Praha 18 - Letňany

TJ Slavoj Koloděje
Adresa:
Bohdašínská 398/3, 190 16 Praha 19 - Koloděje

SK Viktoria Jirny
Adresa:
Pražská 3, Jirny