PORTRÉTY Z JULISKYUroš Djuranovič

U19: Bodový zisk odpovídá předvedené hře

6. 11. 2018 | Redakce

U19:  Bodový zisk odpovídá předvedené hřeV prvním listopadovém víkendu zajížděl dorost U19 k zápasu 13. kola celostátní dorostenecké ligy do Mladé Boleslavi. V zápase plném nepřesných kombinací nakonec byli úspěšnější domácí, kteří si vytvořili mírnou herní převahu, vypracovali si i o něco více brankových příležitostí a gólem z 85. minuty z pokutového kopu, nařízeného za zbytečný faul po průniku domácího útočníka z levého křídla do pokutového území, zvítězili nejtěsnějším rozdílem, 1:0.

13. kolo, sobota 3. 11. 2018, 11:00
Mladá Boleslav Mladá Boleslav

Dukla Praha: Buchlák – Veniger (K), Novák, Trávníček, Kovernikov – Čermák (46.min. Hodek), Soukup, Studnička (46. min. Bílek) – Houha, Dostál, Ullman.

Ve třináctém kole zajížděl dorost Dukly na hřiště Mladé Boleslavi, které bychom se v případě výhry přiblížili na jeden bod. Utkala se dvě mužstva ze spodní třetiny tabulky, a přestože se hrálo po oboustranné dohodě na velmi dobře připravené přírodní trávě, hráči obou mužstev často chybovali v kombinaci a tak bylo k vidění málo sourodých akcí. Boleslav přehušťovala střední pásmo, a v rozestavení 4-1-4-1 se snažila zatlačit hosty k jejich pokutovému území. Obrana Dukly v čele s brankářem Buchlákem úvodní tlak přestála, ale duklácká záloha s útočnou trojicí měla potíže se dostat na dostřel domácí branky.

Přesto jako první si gólovou příležitost vypracovala Dukla v 11. minutě, kdy po narážečce se Studničkou zakončoval z levé spojky ze 13 metrů Kovernikov, jeho nepříjemnou přízemní střelu však stačil domácí brankář Štipl krýt. Hra se pak odbývala povětšinou mezi pokutovými územími, ale v rozmezí 34. a 37. minuty si domácí vypracovali tři dobré střelecké příležitosti. Nejprve prověřili rychlou reakci brankáře Buchláka, když Dukla ztratila míč na pravé straně při pokusu o založení útoku, domácí se dostali po levém křídle na hranici velkého vápna a po centru útočníka Milnera zakončoval z 5 metrů domácí pravý záložník Para. Buchlák kryl. Hned o půldruhé minutky později opět po ztrátě při založení útoku Dukly nastřelil domácí Milner z 8 metrů břevno svatyně Dukly. O další dvě minutky později domácí po své levé straně zakombinovali mezi záložníky Provazníkem a Bičištěm a po prudké střele Bičištěho ze 13 metrů Buchlák stačil míč jen reflexivně vyrazit a Bičiště z odraženého míče ze 7 metrů branku Dukly přestřelil.

Poté se hra uklidnila a ve 41. min zahrozila Dukla, když po centru z levé strany od Kovernikova si dobře na značku pokutového kopu naběhl nekrytý Veniger, ale jeho střelu z 10 metrů stačil domácí brankář Štipl spolu s křižujícím stoperem srazit na roh. Poslední slovo v první půli měli domácí, když v nastaveném čase první půle zahrávali z pole trestný kop Maškem, jehož centr nadzdvihl Veniger a k míči se dostal na druhé straně domácí záložník Provazník, ale Buchlák v brance Dukly čaroval a jeho střelu ze 3 metrů z úhlu chytil.

Do druhé půle Dukla vystřídala hned dva hráče v záloze a hra ze strany Dukly byla „učesanější“. První gólovou šanci druhé půle si vypracovali domácí, kteří po signálu z trestného kopu od pravého rohového praporku odcentrovali Maškem a z bližšího malého vápna ze 4 metrů v těžké pozici tísněný stoperem Dukly zakončoval pravý záložník Para nad branku Dukly.

Dukla odpověděla v 62. min. po akci Kovernikov – Hodek, když po tečované střele Hodka se dostal k míči na pravé straně malého vápna Bílek a po jeho centru na prostředek malého vápna hlavičkoval dobře si naběhnuvší Ullman. Jeho hlavička ke vší smůle pro Duklu skončila půl metru vedle domácí branky.

S postupem času, po prostřídání v domácím týmu, akce domácích byly stále nebezpečnější, hráči Dukly stačili bránit akcím domácích jen za cenu faulů, což se promítlo i v obdržených třech žlutých kartách. V 81. min. si domácí vytvořili nebezpečnou situaci, když po rozehrávce trestného kopu z poloviny domácího mužstva stoperem Kalabisem na středního záložníka, teprve šestnáctiletého Pecha, vystřelil tento mladíček z 25 metrů prudkou ránu pod břevno, kterou stačil Buchlák v brance Dukly vyrazit na roh.

Rozhodující gólová situace vznikla po tom, co domácí brankář Štipl odkopl dlouhý míč do linie obrany Dukly, která míč odhlavičkovala, ale v poli záloha Dukly propadla, míč získal domácí levý záložník Moravčík, který kolmo našel nabíhajícího Provazníka v levém křídle, jenž se prosmýkl přes atakujícího stopera Dukly a následně křižující druhý stoper jej téměř u brankové čáry 7 metrů od branky Dukly ve skluzu na mokrém trávníku zbytečně podrazil. Domácí tak dostali možnost se konečně gólově prosadit, což z pokutového kopu potvrdil domácí střední defenzivní záložník Mašek prudkou přízemní střelou k tyči a zajistil tak domácím nejtěsnější výhru 1:0.

V závěrečných minutách se hra po oboustranných nečistých zákrocích rozkouskovala a i přes zvýšenou snahu Dukly o zkorigování výsledku domácí jednogólové vítězství udrželi.

V úplném závěru domácí ještě podnikli rychlý protiútok do otevřené obrany Dukly, když se do dobré střelecké pozice dostal domácí záložník Pech, ale pozorný Buchlák v brance Dukly stačil střelu vytěsnit na roh. To byla poslední tečka za zápasem průměrné úrovně.

Velmi dobře řídila zápas trojice rozhodčích v čele hlavním M. Vitnerem.