FC Slovan Liberec

1:2

(1:0)

9. kolo, Gambrinus liga 2011/12

Sestava domácí: Bičík - Gebre Selassie, Kelič, Polák, Fleišman - Štajner, Vácha, Janů (76. Bosančič), Breznaník - Rilke, Rabušic (59. Hadaščok, 70. Nezmar).

Sestava hosté: Rada - Pospíšil, Vorel, Švejdík, Vrzal - Malý (74. Přeučil), Gedeon, Hanousek (90. Mikula) - Berger, Lietava, Svatonský (46. Pázler).

• Branky: 12. Rilke - 62. Gedeon, 83. Lietava. Rozhodčí: Ardeleánu - Filípek, Moláček. ŽK: Vrzal, Svatonský, Rada (všichni DUK).
  • Diváci: 5320
P R A H A - Hned dva fotbalisté Dukly se dostali do ideální jedenáctky 9. kola Gambrinus ligy. Novináři nominovali do All Stars sestavy Jana Vorla a Patrika Gedeona.

Dukla dokázala v 9. kole první ligy zvítězit na hřišti favorizovaného Liberce, což nezůstalo bez odezvy také v novinářských redakcích. Do sestavy All Stars, která je sestavována z nominací devíti českých médií, se dostali hned dva hráči z Julisky.

Patrik Gedeon byl dokonce ve všech devíti ideálních sestavách, dostal tedy nejvyšší možný počet nominací. To se v tomto kole povedlo jen kapitánovi Dukly a Milanu Škodovi z Bohemians 1905.

All Stars Media 9. kola

Pietrzkiewicz (Ostrava) - Vidlička (Sparta), Jarošík (Sparta), Vorel (Dukla) - Kadlec (Sparta), Gedeon (Dukla), Opiela (Mladá Boleslav), Jiráček (Plzeň) - Došek (Slovácko), Škoda (Bohemians 1905), Chramosta (Mladá Boleslav).

V úvodu zápasu přitom patřila aktivita domácím. Štajner však branku přestřelil a s Breznaníkovou dalekonosnou ranou si poradil brankář Rada. Ve 13. minutě už ale Liberec slavil. Nahrávku za obranu dostal Emil Rilke, který pak o vzdálenější tyč poslal míč do branky.

V 17. minutě došlo k podobné situaci, jen zakončoval Rabušic a brankář Rada si díky jeho pokusu připsal další úspěšný zákrok. Ve 20. minutě začala být nebezpečná také Dukla, ale žádný z centrů do pokutového území nenašel využití. Naopak na druhé straně musel Filip Rada vyrážet nad břevno povedenou střelu Breznaníka, kterou ještě tečoval Pospíšil. Jen o malou chvíli později si museli obránci Dukly poradit s přečíslením domácích, které zakončil Štajner. Už se zdálo, že jeho oblouček skončí v brance, když na poslední chvíli odkopl míč skluzem Jan Vorel.

Po půlhodině hry si vypracovala skvělé příležitosti také Dukla. Krátký tlak vyvrcholil střelou osamoceného Vrzala, s níž si poradil brankář Bičík, a následnou dorážkou Marka Hanouska, která minula branku. Tři minuty před přestávkou ještě zahrozil Emil Rilke, jenž se ze strany snažil přehodit Radu, branku však netrefil. Hráči tak odešli do kabin za stavu 1:0.

Po návratu na hřiště vstoupila Dukla do hry velmi ofenzivně, držela míč na kopačkách a hrálo se na polovině Liberce, do jehož pokutového území směřovalo několik nebezpečných centrů a nahrávek. Střela Petra Malého v 55. minutě branku minula, tvrdá rána Marka Hanouska pak proletěla vysoko nad břevnem.

Hosté velmi aktivně bojovali o vyrovnání. A dočkali se ho v 63. minutě! Centr z pravé strany nasměroval na zadní tyč kapitán Patrik Gedeon a brankář Bičík se po míči natahoval marně – 1:1!

Za chvíli střílel z dobré pozice Ivan Lietava – nad branku. Čtvrthodiny před koncem utkání Liberec opět začal vystrkovat růžky, ale střela Gebre Selassieho mezi tyče nezamířila. V podobné pozici byl záložník Liberce také v 81. minutě, i tentokrát přestřelil. Na druhé straně tvrdě vypálil zpoza vápna Pázler, jehož jedovatý pokus dokázal Bičík jen vyrazit.

V 83. minutě se dostali hráči Dukly do přečíslení tři na jednoho. A vyřešili ho bravurně! Lietava přistrčil míč na pravou stranu Bergerovi, ten ho vrátil zpět a slovenský útočník zakončil do prázdné branky – 2:1!

V předposlední minutě měl ještě parádní šanci Tomáš Berger, který si zasekl míč ve vápně kolem obránce, pak ale jeho střelu vyrazil David Bičík.

Fantastický druhý poločas pak završila vítězná radost Dukly!

Jaroslav Šilhavý (trenér Liberce): „Chtěl bych soupeři pogratulovat, Dukla tady předvedla hlavně ve druhém poločase velmi dobrý fotbal. My jsme si za pasivitu po přestávce ani jiný výsledek nezasloužili. Opět jsme vyhořeli na zahozených šancích. Gólové příležitosti měli Štajner, Rabušic, Rilke, bohužel nic neproměnili. Soupeř nás po zásluze potrestal.“

Luboš Kozel (trenér Dukly): „Zápas se mi samozřejmě hodnotí dobře, pro nás jsou to tři zlaté body ze hřiště soupeře. Ve skrytu duše jsme doufali, že bychom tu mohli sehrát vyrovnanou partii. Jenže jsme do zápasu nevstoupili dobře, hodně jsme kazili v rozehrávce. Po našem zbytečném centru se pak soupeř dostal do brejku, který jsme nezastavili a Liberec šel do vedení. Následovala pasáž, ve které jsme byli hodně opaření tím gólem a hodně jsme kazili. Rozhodujícím momentem bylo, že Honza Vorel dokázal vykopnout Štajnerovo zakončení, které už směřovalo do branky, tím nás udržel ve hře. Od situace, kdy měli Vrzal s Hanouskem dobré příležitosti k zakončení, mužstvo začalo víc věřit, že je schopné vstřelit gól. To si přeneslo také do druhého poločasu, kdy jsme byli aktivnějším týmem, silnějším na míči. Cením si toho, že jsme Liberec donutili opustit jeho hru a zápas otočili. Tohoto vítězství si nesmírně ceníme.“