Druhý poločas rozhodl o výhře nad Dynamem

25.08.2024, 17:00
Juliska

FK Dukla Praha

6. kolo, Chance Liga 2024/2025

SK Dynamo Č. Budějovice

Sestava domácí: Hruška – Vondrášek, Hašek, Peterka (C), Ludvíček – Šebrle (74. F. Matoušek), Kozma, J. Hora I (83. Lichý), Ullman (46. Ambler) – Mešanović (74. Matějka), Řezníček (90. Špatenka).

Sestava hosté: Fendrich – Čoudek, Križan, Nikl – Šigut, Tischler (70. Zíka), Hubínek (85. V. Hora), Trummer – M. Čermák (C) – Adediran (85. Tranziska), Ogiomade (70. Ondrášek).

• Branky:58. Šebrle, 63. Mešanović (Kozma), 90+1. Ambler (Špatenka)

ŽK:40. Ullman (DUK), 44. Ludvíček (DUK), 80. Kozma (DUK) – 50. Šigut (CEB)

Rozhodčí:Rouček – Kříž, Leška

Střely na bránu:5:3, Střely mimo:3:6, Rohy:3:6, Ofsajdy:0:2, Fauly:10:15.
  • Diváci: 2472
V ideálních fotbalových podmínkách přivítala Dukla na Julisce hráče Českých Budějovic. Oba celky si v první půli vytvořily velké šance, které ale neproměnily. Na domácí straně zaúřadoval Hruška a hosty ve stejné minutě zachránila tyč, kterou nastřelil Štěpán Šebrle. Druhý jmenovaný se prosadil až ve druhém dějství, když otevřel skóre zápasu. Po pěti minutách na něj navázal Muris Mešanović. Pojistku v závěru svého první zápasu v dresu Dukly přidal Martin Ambler. Mohl se tak po svém příchodu rovnou radovat z první výhry.

Podle očekávání začaly oba týmy velmi opatrně. První náznaky šancí si začali vytvářet hosté v šesté minutě. Šigut poslal centr na Adedirana, jehož střelu zablokoval Hašek. Na druhé straně chtěl svou premiéru v základní sestavě okořenit brankou Řezníček. Na levé straně se po kombinaci dostal k centru Šebrle a přesně našel hlavu svého spoluhráče. Zkušený útočník ve vyložené šanci selhal a zamířil nad bránu Fendricha. Už na první pohled bylo znát, že v utkání jde oběma celkům o hodně. Na balónu byli více domácí, ale Budějovice hrozily ze standardních situací. Dlouhý aut Šiguta do vápna našel Križana, který ale byl dobře pokrytý Vondráškem, jenž mu ztížil zakončení.

Ve 22. minutě vystihl Šebrleho přihrávku do středu Tischler a vysunul Ogiamodeho, který se hnal prakticky sám na brankáře. Skvěle ho zakřižoval Hašek, který mu čistým skluzem odebral balón. Dukla držela míč více na svých kopačkách, ale měla problém v přechodové fázi nebo v té finální. Docházelo tak k častým ztrátám a hosté přecházeli do rychlých protiútoků. Ve 25. minutě mohla obě mužstva skórovat. Se štěstím se nejdřív ve vápně domácích dostal k balonu Quadri Adediran, který byl z ničeho nic tváří v tvář gólmanu Hruškovi. Domácí brankář skvěle zasáhl. Po rychlém přechodu měli i Pražané obrovskou šanci. Ullman poslal balon do vápna, ten propadl na zadní tyč k Šebrlemu. Křídelník z bezprostřední blízkosti trefil pouze tyč.

Tím vzrušení na tribuně neskončilo. O dvě minuty později z levé strany poslal do vápna přízemní přihrávku Trummer, jenže Adediran se před Hruškou nedokázal zorientovat a slovenský brankář znovu exceloval. Ve 35. minutě Ogiomade poslal z levé strany do vápna střílený centr, který obránci v nouzi před Adediranem odvrátili na roh. Z něj se hosté neprosadili. Chvíli před koncem poločasu se po kombinaci s Vondráškem na pravé straně dostal k přízemní střele Ullman. Střela však postrádala razanci a Fendrich s ní neměl větší problémy. Do kabin se i přes velké příležitosti na obou stranách odcházelo za bezbrankového stavu.

Ze dvou dlouhých autů dva góly

Zkraje druhé půle se k ohrožení branky dostali hosté. Z rohu orazítkoval tyč Adediran. Více ze hry začali mít nadále právě Jihočeši. Těm oproti Dukle vycházela výstavba hry a přechod skrz střed hřiště. Téměř skvěle však fungovala stoperská dvojice Haška s kapitánem Peterkou, kteří uklízeli míče do zámezí nebo mimo jejich vápno. Směrem dopředu se zajímavě prezentoval střídající Ambler, který předváděl nadějné úniky po levé straně. Po nepříliš záživné pasáži přišla velká vzpruha pro domácí. V 59. minutě dlouhý aut Hory odvrátil Križan pouze k nohám Štěpána Šebrleho, který pohotovou ranou překonal gólmana Fendricha.

Dukelskému odchovanci to nestačilo a rovnou se snažil navýšit vedení svého týmu. Ambler na levé lajně vybojoval míč a dlouhým pasem do vápna hledal spoluhráče. Šebrle jen těsně nedosáhl na prudký centr, a poté byl sražen Fendrichem. Ani to domácí nezastavilo a v 63. minutě se mohla Juliska radovat podruhé. Horův dlouhý aut do pokutového území prodloužil hlavou za sebe Daniel Kozma a zkušený Muris Mešanović se ve vyložené šanci nemýlil. O rychlou odpověď se pokoušel Adediran. Hruška mu však v jeho další příležitosti skvěle zmenšil střelecký úhel a podruhé v zápase nad ním vyzrál.

Po první trefě aktivní Šebrle poslal do velmi dobrého prostoru míč přesně na hlavu Mešanoviće, který ale Fendricha znovu nepřekonal. Čím dál tím více naopak hrozili hosté. Ze série rohových kopů se ale k žádné nebezpečné hlavičce nedostali. V 78. minutě se postavil k zahrání standardní situace Hora. Jeho nadýchaný centr odvrátila obrana Jihočechů jen k Matějkovi, který po svém příchodu na hřiště vyzkoušel ostražitost Fendricha. Budějovický brankář byl dobře postavený. Nadále spíše útočila Dukla. V 82. minutě poslal Ambler z levé strany do vápna přihrávku na přední tyč na Řezníčka, ten ale ve skluzu zakončil mimo.

Nulu vzadu se snažil udržet domácí brankář Hruška. Minutu před koncem základní hrací doby skočil pod nohy zakončujícímu Ondráškovi. Pražané tak i nadále kontrolovali stav zápasu. V nastaveném čase si vzal slovo ve svém prvním ligovém zápase Martin Ambler, který využil přihrávky od Špatenky a zakončil přesně do pravého horního rohu. Po závěrečném hvizdu se mohl se svými novými spoluhráči radovat, protože tři body zůstaly na Julisce.

Hodnocení zápasu:

Petr Rada