Bojovný výkon na body se Spartou nestačil

02.08.2024, 20:00
epet Arena

AC Sparta Praha

3. kolo, Chance Liga 2024/2025

FK Dukla Praha

Sestava domácí: Vindahl – Vitík, Sørensen (C) (72. Ross), Zelený – Preciado, Kairinen (72. Laçi), Solbakken (79. Sadílek), Ryneš – Haraslín (65. Krasniqi), Kuchta (65. Olatunji), Birmančević.

Sestava hosté: Hruška – Vondrášek, Hašek, Peterka (C), Ludvíček – M. Douděra (86. Moulis), Kozma, Lichý, J. Hora I (68. Barac), Šebrle (68. Da. Pech) – Mešanović (86. Zeronik).

• Branky:38. Vitík (Zelený), 81. Birmančević (pen.)

ŽK:45. Kairinen (SPA), 78. Vitík (SPA) – 53. Šebrle (DUK), 87. Rada (DUK)

Rozhodčí:Vokoun – Hájek, Matoušek

Střely na bránu:8:0, Střely mimo:5:2, Rohy:4:1, Ofsajdy:2:0, Fauly:6:8.
  • Diváci: 16826
Dukla se po vítězství v malém derby vydala bojovat o body na nedalekou Letnou. Po slibném začátku držela se soupeřem bezbrankový stav až do 38. minuty, kdy se z rohu prosadil Martin Vitík. Ve druhém dějství se hosté hnali za vyrovnáním, ale jejich naděje ukončila penalta pro Spartu. K ní se postavil Veljko Birmančević a navýšil vedení svého týmu. Po chvályhodném výkonu fotbalistů ve žlutých dresech zůstaly tři body domácím.

Hosté proti mistrovi minulé sezóny začali nadějně. Už ve druhé minutě se po dobré kombinaci snažil k zakončení probojovat Mešanović, ale Vitík si vedl v souboji lépe. Na druhé straně se přes střed hřiště dostala Sparta až do vápna. Haraslín na nic nečekal a pohotově zakončil do míst, kde byl připravený brankář Hruška a ten si připsal první úspěšný zákrok zápasu. V 11. minutě Vondrášek poslal podélný míč na Douděru, kterého nezastavil Zelený a malý šikula mohl upalovat do vápna. Těsně, než se chystal přihrát, mu utekl balón a ze zajímavé příležitosti nakonec pro Duklu nic nebylo. Zato domácím se dostalo přímého kopu z dobré pozice po faulu na Kuchtu. Haraslín obhodil zeď, ale s jeho skákavým pokusem si dokázal Hruška poradit.

Slovenský brankář se zaskvěl i u další akce Sparty. Lichý přišel ve středu o míč a Kuchta vysunul kolmicí Birmančeviće. Proti němu vyběhl daleko z brány Hruška a dokázal mu balón odkopnout. Letenští pokračovali i nadále v aktivitě. Haraslín si navedl z levé strany míč na střelu, kterou poslal vedle pravé tyče. Dukla si chvílemi vytvářela náznaky šancí, kterým však chyběla finální fáze. Nepomohl ani roh, po němž se marně dožadovali hráči ve žlutých dresech odpískání ruky. Rozhodčí zůstal klidný. V 28. minutě se zbavil Preciado na pravé straně Ludvíčka a odcentroval do vápna. Odražený balón si našel Haraslín, který neprodleně zakončoval, ale střela šla nad břevno.

Hru se následně podařilo hostům vyrovnat a nepouštěli Spartu až do 38. minuty ke své bráně. Ryneš na hranici vápna předal Haraslínovi, který pálil k pravé tyči, ale Hruška vytáhl skvělý zákrok a vytěsnil balón na roh. Z něj už domácí nakonec udeřili. Prodloužený míč na zadní tyč si našel Martin Vitík, který otevřel skóre zápasu. Sparťané byli nadále při chuti. Chyby v rozehrávce, kterých se dopouštěla Dukla, však potrestat nedokázali. Ani fotbalisté ve žlutém si už nic nevytvořili. Do kabin se tak odcházelo za příznivějšího stavu pro domácí.

Naděje na vyrovnaní zhatila penalta

V úvodu druhé půle drželi na kopačkách více balón fotbalisté Sparty. Po kombinaci na polovině Dukly se dostal s míčem před branku Haraslín, ale obránci mu stačili zblokovat střelu a hrozbu odvrátili. Hosté si na druhé polovině vytvořili závar před bránou soupeře. V chumlu se nejlépe zorientoval Hašek, ale houf těl se mu nepodařilo propálit. V 55. minutě po standardní situaci hostů šli naopak rudí do protiútoku. Ryneš našel pasem Haraslína, který v tutovce selhal, když z deseti metrů mířil vedle. Hra se začala mírně kouskovat, ale k šancím se dostávala obě mužstva.

V 61. minutě se na pravé straně uvolnil Šebrle a vyzkoušel střelu z dvaceti metrů, ale ta se mezi tři tyče nevešla. Do útoku mohla jít Sparta, která často uzavírala hosty na vlastní půlce. Ti byli nuceni bránit v hlubokém bloku před vlastní bránou. Skrze kombinaci se domácí dostávali k zakončení sporadicky a často tak volili střelbu z dálky, se kterou neměl Hruška větší problémy. Zápas postupně ztrácel náboj, který byl znatelný v prvním dějství. Oživit se ho pokoušeli trenéři z lavičky střídáním, ale většího efektu to nedoznalo. Vše změnila situace z 81. minuty, kdy sudí šel zkontrolovat chybu ve vápně Dukly k monitoru. Kapitán Peterka zahrál rukou a Spartě tak byl přisouzen pokutový kop. K němu se postavil Veljko Birmančević a poslal domácí do dvoubrankového vedení.

Stejný hráč mohl skórovat o chvíli později, když převzal přihrávku od Krasniqiho, a poté pálil po zemi ke vzdálenější tyči. Hosté marně hledali recept na odpověď. Do úniků se více dostávali domácí. Krasniqi s Olatunjim šli středem hřiště a první jmenovaný se málem mohl radovat, ale proti byl Hruška, který vytáhl další parádní zákrok ze svého repertoáru. V závěru slibnou akci rozvíjel Moulis s Ludvíčkem, který pak hledal svého parťáka ve vápně, ale balón k němu nedostal. Dukle postupně docházel čas na to se zápasem něco udělat. Po závěrečném hvizdu zůstaly tři body na domácím stadionu.

Hodnocení trenéra:

Petr Rada (FK Dukla Praha):

Daniel Kozma (FK Dukla Praha):