Dukla na body přes branku Špatenky nedosáhla

1:3

(0:2)

1. kolo, Chance Liga 2024/2025

FC Viktoria Plzeň

Sestava domácí: Hruška – Vondrášek, Hašek, Holiš – Ullman (69. Douděra), Peterka /K/, Kozma, Hora – Šebrle (69. Zeronik), Mešanović (79. Špatenka), Matějka.

Sestava hosté: Jedlička – Dweh, Hranáč, Jemelka – Kopic, Červ (75. Panoš), Kalvach /K/, Cadu (75. Havel) – Šulc (90+3. Sojka), Vašulín (60. Vydra), Kabongo.

• Branky:81. Špatenka (M. Douděra) – 19. Dweh (Kalvach), 30. Šulc (pen.), 68. Peterka (Kopic) (vla.)

ŽK:21. Vondrášek (DUK), 55. Holiš (DUK)

Rozhodčí:Machálek – Antoníček, Slavíček

Střely na bránu:2:5, Střely mimo:4:4, Rohy:3:1, Ofsajdy:3:2, Fauly:13:14.
  • Diváci: 4574
Do ligového ročníku 2024/25 vstoupila Dukla na Julisce duelem s FK Viktorií Plzeň. Z úvodu zvládali domácí držet se Západočechy krok. Ti však po devatenácti minutách hry otevřeli skóre zápasu. Z rohu se trefil Dweh. Druhou branku přidal z pokutového kopu Šulc. Ve druhém poločase si hosté hlídali svůj náskok. Ten nešťastně navýšil kapitán červenožlutých Peterka, když si srazil balón do vlastní sítě. O čestnou trefu deset minut před koncem se postaral mladý útočník Špatenka.

Hned z úvodu se zdálo, že návrat Dukly do ligy bude v jejím první utkání opatrný z obou stran. Hosté se však dostali brzy k ohrožení branky. Z pravé strany dostal přízemním centrem do vápna balón Kopic a mladý útočník Kabongo se dostal k zakončení, které však šlo mimo. Plzeň postupně začala ukazovat své zkušenosti v útočných řadách. Po kombinaci ve vápně Vašulína s Šulcem se ke střele dostal druhý jmenovaný, ale Peterka zblokoval jeho pokus na roh. Naopak domácí měli problém dostat se s míčem na půlku soupeře. Hledali proto často cestu skrze dlouhé nákopy, ale s těmi si dokázala obrana hostů poradit. Další akci soupeře zastavil brankář Hruška a připsal si první úspěšný zákrok po návratu mezi tři tyče v barvách Dukly, když zasáhl proti střele Červa.

Následovala klidná pasáž hry, kdy se ani jednomu týmu nedařilo získat převahu na svou stranu. V 19. minutě tuto pasáž ukončili Západočeši, když si centrovaný balón z rohového kopu našel Sampson Dweh, kterého obrana domácích nedokázala pohlídat. Liberijský stoper namířil hlavičku k pravé tyči a nedal brankáři šanci. Hosty branka nakopla a okamžitě chtěli udeřit znovu z další standartní situace. Odražený míč si našel Kopic a okamžitě hledal ve vápně Hranáče, který hlavou poslal balón těsně nad bránu Hrušky.

Dukla marně hledala recept na svého soupeře, který jí nadále nepouštěl k žádnému náznaku šance. Viktoriáni naopak nadále drželi míč na kopačkách a vytvářeli si tlak okolo vápna domácích. V 29. minutě se do vápna dostal s míčem Kabongo a předal ho Červovi, kterého fauloval Hora a rozhodčí dlouho s fouknutím do píšťalky neváhal. K pokutovému kopu se postavil Pavel Šulc. V souboji s Hruškou si vedl lépe a navýšil vedení svého týmu.

Po proměněné penaltě hosté polevili ve svém tlaku. Hra se tak mírně otevřela pro hráče Dukly, kteří se tlačili do vápna. V 42. minutě přišla první šance Dukly a možná i největší. Mešanović nalil míč ideálně pro svého parťáka Matějku, který z tutovky nastřelil pouze tyč. Z následného rohu se míč odrazil k Ullmanovi, který vyslal nadějnou střelu, kterou vytěsnil Jedlička nad bránu. Domácí z tlaku nedokázali vytěžit další příležitost a do kabin se tak šlo za stavu 0:2.

Herní projev oživili hráči z lavičky

Dukle moc dlouho nevydržel náboj, který si vytvořila v závěru prvního poločasu. Hostům se dařilo vytvářet tlak na rozehrávku domácích, kteří tak rychle odevzdávali balón od kopaček, ale jen k soupeři. Podobné chyby se dopustil Hranáč na druhé straně, když poslal míč za čáru a nabídl domácím roh zadarmo. Z něj se pokusil zakončit hlavou Matějka, ale míč prošel vedle levé tyče brány Jedličky.

V 58. minutě našel ve vápně Šebrle přihrávkou Mešanoviće, který se obtočil s balónem, ale střelu mu zablokovali dobře postavení obránci Plzně. Domácí pak měli mírně navrch, ale nedokázali se dostat k žádné větší příležitosti. O to větší ránou pro ně byl nešťastný moment z 68. minuty, kdy si centrovaný míč do vlastní sítě srazil kapitán Jan Peterka. Ani to Duklu nepoložilo a nadále se snažila hrát ve druhé půli aktivně. Pěkné kombinaci na půli soupeře scházela už jen finální fáze, se kterou si ve většině případů dokázala poradit obrana hostů.

Vykřesat naději pro svůj celek se snažil bosenský útočník, ale Mešanović nedokázal centr Hory usměrnit mezi tři tyče. Hru se pokusili oživit i noví hráči na hřišti. Zeronik poslal prudký centr do vápna, který nakonec prošel až k Jedličkovi a nadělal brankáři velké problémy. V 81. minutě se zaskvěl další nový muž na place. Matějka připravil míč pro Filipa Špatenku, který oslavil svůj debut v první lize brankou. Mladý útočník sice svůj tým nakopl, ale času do konce už moc nezbývalo. Naopak ještě chtěli hosté znovu navýšit své vedení, když z dobré vzdálenosti napřáhl Šulc. S jeho přízemním pokusem si poradil Hruška. Závěrečný hvizd následně ukončil utkání, ve kterém se domácím nepovedl návrat do první ligy, a naopak Plzeň potvrdila roli favorita.