(1 : 4)

27. kolo, B-tým 2022/2023 - ČFL skupina A

Pančev – Štětka, Novák F. (58. Pavi Junior), Bízek, Zahranychnyy – Habovda (46. Miker), Krunert, Hucek – Vlasák (82. Šmerda), Fotr (46. Matějíček), Januška (K) (75. De Siquera)

Šťovíček –Kozojed (K), Matoušek, Čížek, Fojt (85. Helík) – Hudec, Uhlíř, Douděra (70. Ulman) – Hodek (85. Zapletal), Mládek (76. Bačinský), - Jelínek (76. Nikl)

• Branky: Pančev (9.min.) - 2 Hodek (32. a 38. p.k.), Douděra (19. min.), J. Hudec (45.+1), O. Jelínek (48.min.) ŽK: F. Novák (38. min.) - O. Jelínek (68. min.) ČK: , Rozhodčí: Melničuk - Coufal., Hányš
V sedmadvacátém kole ČFL, sk. A zajížděla rezerva B-týmu Dukly na hřiště v nedaleké Hostouni, kde se utkala s domácím Sokolem Hostouň. V podzimní části, ve dvanáctém kole, béčko Dukly na domácím hřišti prohrálo s Hostouní 0:2, když po bezbrankovém poločase hostouňští rozhodli zápas v prvních dvaceti minutách druhého poločasu po brejkových situacích. O minulém víkendu Sokol Hostouň prohrál, po velmi dobrém výkonu, v Domažlicích s lídrem skupiny A ČFL Jiskrou Domažlice 3:2. Rezerva Dukly v minulém kole prohrála na domácím hřišti s FC Písek fotbal 1:2. Rezervní tým Dukly v tomto zápase posílili z A-mužstva Dukly v brance J. Šťovíček, v obraně F. Matoušek, v záloze J. Uhlíř a M. Douděra a v útoku J. Hodek. Po zranění nastoupil do základní sestavy po delší době J. Kozojed. Za domácí nastoupilo nebo na lavičce nominováno trio nedávných hráčů Dukly, a to brankář David Tetour, stoper F. Novák a záložník Š. Krunert, kteří patřili k oporám domácích. Navíc z důvodu zranění nemohl nastoupit L. Kosík a V. Mentberger. V zápase, v němž domácí vycházeli v prvním poločase z rozestavení 4 – 3 - 3, šli jako první do vedení hostounští, po kuriózní brance, který vstřelil přímo z nákopu domácí brankář Pančev v 9. minutě. Dukla získávala postupně převahu v poli a stálým tlakem donutila domácí přetíženou obranu k vytváření „okének“, které využila ofenzivní vozba Dukly ještě do poločasu ke vstřelení čtyř branek, ke kterým ještě v úvodu druhé půle přidala pátý gól a rozhodla o osudu utkání a o jasném, ale zaslouženém vítězství na venkovním hřišti, 5:1. Domácí trenér D. Rodinger se snažil ve druhé půli střídáním maximálního povoleného počtu hráčů i změnou v rozestavení na 3-4-3 změnit vývoj utkání, ale jistá obranná hra celého týmu Dukly, navíc podporovaná řadou hráčů A-týmu i vedení Dukly v hledišti, již zvrat nepřipustila. Na dobře připraveném hřišti, za ideálního fotbalového počasí začali lépe domácí, kteří v 9. minutě šli do vedení po dlouhém výkopu domácího brankáře Pančeva a neočekávaném odskoku míče, který překvapil nejen obránce Dukly, ale i brankáře J. Šťovíčka. Nutno uvést, že tento gól byl „živou vodou“ pro hráče Dukly, kteří již o deset minut později vyrovnali M. Douděrou a nadále zaměstnávali obranu domácích, která „hasila“ jednu gólovou příležitost Dukly za druhou, zejména po průnicích Dukly v křídelních prostorech, ale nakonec v poslední čtvrthodince prvního poločasu se Dukla prosadila gólově ještě třikrát, dvěma brankami J. Hodka a jednou brankou J. Hudce. Do druhého poločasu domácí trenér vystřídal dva hráče, Dukla pokračovala beze změny v sestavě. Když pak hned ve 48. minutě zvýšila Dukla svůj náskok na 5:1 O. Jelínkem, zdálo se být o osudu rozhodnuto. Domácí přesto nezahazovali flintu do žita a po dalším prostřídání přešli na tříobráncový systém 3-4-3, vypracovali si i dvě brankové příležitosti, ale J. Šťovíček střelu domácích v 61. min. ze sedmi metrů stačil vyrazit a o pět minut později pak střela středního záložníka Hucka z levé spojky z 19 metrů mířila vysoko nad branku Dukly. Všechny ostatní akce domácích zachytila Dukla do svých „obranných sítí“ a tak již jen o menší vzrušení se postarali po vzájemné strkanici domácí stoper Štětka s útočníkem Dukly O. Jelínkem v 68. minutě. Dukla se ziskem 32 bodů v průběžné tabulce ČFL, sk. A zůstala s dvoubodovým odstupem za svým soupeřem So Hostouň na devátém místě. Ve vyrovnané tabulce je však „naskládáno“ mezi devátým a čtrnáctým místem s tříbodovým rozdílem šest mužstev. I nadále tak platí, že důležitou roli na postavení v tabulce má a bude mít každý získaný bod, každá vstřelená, či obdržená branka.

Domácí, zkušenější tým, v sestavě s jedním třicátníkem a se čtyřmi hráči střední generace, byl po většinu zápasu pod tlakem Dukly. Jako první zahrávali rohový kop domácí ve 2. minutě z pravé strany nakrátko na útočníka Vlasáka a následný centrovaný míč odvrátil M. Douděra. V 7. minutě si Dukla vytvořila první brankovou příležitost, když po kombinaci po levé straně mezi R. Fojtem, T. Mládkem a J. Uhlířem, odcentroval od levého rohového praporku T. Mládek a z malého vápna zakončoval O. Jelínek, jehož střelu ještě ztečoval domácí stoper F. Novák na rohový kop. Z následného rohového kopu, zahrávaného J. Hudcem, se Dukla neprosadila.

První branka utkání, která hned tak není k vidění, padla v 9. minutě. To po dlouhém výkopu domácího brankáře Pančeva ze země z 21 m od vlastní branky za linii obrany Dukly, míč skočil nekontrolovaně na hranici pokutového území Dukly a přeskočil vyběhnuvšího J. Šťovíčka a skončil v opuštěné brance Dukly, 1:0 pro domácí, střelou ze 79 metrů.

Domácí se snažili zejména kombinacemi po své pravé straně se dostat k blízkosti branky Dukly a hledat pak případně křížným míčem nabíhajícího levého obránce Zahranychného. V 11. minutě pak ještě střílel domácí stoper F. Novák z 15 metrů vedle branky Dukly a začal pracovat tým Dukly….. Ve 14. min. pronikl po levém křídle T. Mládek a jeho přízemní přihrávku na malé vápno ještě dobíhající M. Douděra nestačil přes bránícího levého obránce Zahranychného ze 3 metrů „propasírovat“ do domácí branky. Obě mužstva se snažila hrát aktivně do útoku, obranu domácích zaměstnával často svými průniky po levém křídle T. Mládek. M. Douděra si však spravil chuť v 19. minutě, když rozehrávku domácích ve středu pole zastavil J. Uhlíř, potáhul míč k domácí brance a na pravé straně našel naběhnuvšího si M. Douděru, který prudkou, umístěnou střelou k pravé tyči z 10 metrů vyrovnal na 1:1.

Ve 23. min. v gólové šanci J. Hodek zakončoval centrovaný míč ze 4 metrů, ale záložník Habovda jeho střelu stačil zblokovat. Stejně se vedlo J. Hodkovi ve 25. min. po centru T. Mládka z levé strany. Do třetice všeho dobrého se potvrdilo v 32. min., to když po přihrávce J. Kozojeda se J. Hodek uvolnil přes bránícího stopera Bízka a po otočce z 15 metrů dostal Duklu do zaslouženého vedení, 2:1.

V 38. minutě po získání míče D. Čížkem a jeho přihrávce z levé spojky do velkého vápna na J. Hodka, se J. Hodek uvolnil a sám proti brankáři zakončoval ze 6 metrů. Jeho přízemní střelu se ještě snažil ve skluzu zablokovat domácí stoper F. Novák, který ale zahrál ve skluzu rukou, obdržel za to žlutou kartu a z následného pokutového kopu J. Hodek zvýšli na 3:1 pro Duklu.

Když pak ve 45. minutě dostal O. Jelínek z hloubi pole ideální kolmou přihrávku od M. Douděry a šel sám na domácího brankáře a vystřelil v gólové pozici, atakován ještě zezadu stoperem F. Novákem, z hranice velkého vápna metr vedle, zdálo se, že půjdou obě mužstva do kabin za stavu 3:1. Opak však byl pravdou, v jediné minutě nastavení po úniku M. Douděry v pravém křídle přes záložníka Habovdu a následné přihrávce M. Douděry „proti noze“, vstřelil ostrou ránou v čase 45.+1.min. J. Hudec z 12 metrů z pravé spojky čtvrtý gól Dukly, 4:1.

Do druhého poločasu trenér domácích vystřídal pravého záložníka Habovdu a středního útočníka Fotra a přesunul stopera Bízka do středové řady, takže prvních deset minut druhé půle domácí hráli v rozestavení Pančev – Matějíček, Štětka, Novák, Zahranychnyy – Krunert, Bízek, Hucek – Miker, Vlasák, Januška (K).

Od 60. min., po vystřídání stopera F. Nováka pak přešli domácí na rozestavení tříobráncové,a tak hráli v tomto rozestavení: Pančev – Matějíček, Štětka, Bízek – Pavi, Krunert, Hucek, Zahranychnyy – Miker, Januška (K) (75. De Siqueira), Vlasák (82. Šmerda),

Obě mužstva pokračovala v otevřeném fotbale, domácí se snahou zvrátit nepříznivý stav, Dukla se snahou nedopustit zvrat ve vývoji utkání.

Dukla hned ve 48. min. přidala další branku, po úspěšném atakování rozehrávky domácích, kdy na polovině hřiště získal pro Duklu míč J. Hodek a po kombinaci J. Uhlíř, O. Jelínek se dostal do samostatného úniku útočník Dukly O. Jelínek a umístěnou střelou podél brankáře z 11 metrů završil skóre utkání na 5:1 pro Duklu.

V další gólové šanci v 52. min. po přihrávce z pravé strany od J. Hudce se ocitl dobře naběhnuvší J. Hodek, ale brankář Pančev tentokrát nadvakrát střelu z 5 metrů kryl. O minutu později po akci D. Čížek, J. Kozojed, M. Douděra, zakončoval M. Douděra ze 6 metrů nad domácí branku.

V 61. min. se dostali domácí do gólové příležitosti, když po centru z levého křídla od Zahranichného zakončoval ze 7 metrů domácí hráč hlavičkou, ale J. Šťovíček v brance Dukly dobrým reflexem míč vyrazil.

V 65. min. čitelnou střelu domácího útočníka Janušky z 24 metrů J. Šťovíček s přehledem kryl.

Domácí si pak vypracovali ještě jednu brankovou příležitost, a to o půl minutky později, též v 65. min., kdy po přiťuknutí míče „proti noze“ zakončoval z levé spojky z 15 metrů domácí Hucek, ale přízemní křížná střela skončila vedle branky Dukly.

V dalším průběhu se pak již hra odehrávala mezi pokutovými územími, obranná hra obou mužstev se stabilizovala a tak o vzrušení se postarali v 68. min. domácí stoper Štětka s útočníkem Dukly O. Jelínkem, když domácí stoper držel Jelínka za dres a ten ve snaze se mu vysmeknout, povalil domácího stopera na zem. Rozhodčí Melničuk zklidnil situaci domluvou domácímu stoperovi a žlutou kartou Jelínkovi.

Dukla v závěrečné dvacetiminutovce vystřídala pětici hráčů a čerstvá, mladá krev již dohrála pod svou kontrolou zápas až do konce.

Hodnocení zápasu trenérem B-týmu Dukly A. Majerem:

„Tak dnes na sebe narazily dva ofenzivní týmy, které se oba snažily tvořit hru, což, samozřejmě pro nás je trošku výhoda, než, když ten fotbal soupeře je jednodušší, a přestože jsme na začátku dostali velmi kuriózní branku, ani bych ji Honzovi Šťovíčkovi nevyčítal, protože odraz balónu byl opravdu nevyzpytatelný, tak kluci se drželi toho, co jsme chtěli, a myslím si, že v prvním poločase těch gólových příležitostí bylo opravdu hodně, pomohlo nám i to, že v nástupu do druhé půle jsme dali pátý gól. Pak už jsme ten zápas spíš „jen jako“ dohráli, trošku mne to mrzelo, že jsme si víc nevěřili za stavu 5:1, že jsme nebyli sebevědomější. Na druhou stranu kluky chápu, hrajeme dole v tabulce, chceme udržet soutěž a to vítězství vždycky dotáhnout, jak jsme se přesvědčili v předchozích zápasech, je těžké. Takže je trošku chápu, ale budeme se o tom bavit s klukama, jak vlastně dohrávat ty zápasy trošičku lepším způsobem.“