10. kolo, FORTUNA:NÁRODNÍ LIGA 2022/23

FC Vysočina Jihlava

Šťovíček – Ullman, Piroch, Peterka (C), V. Svoboda – Barac – Buchvaldek (67. Šebrle), Kim (78. Huf), Kozel (46. Havelka), Hrubeš (67. Moulis) – Matějka (78. Adediran).

Jágrik – Vedral, Piško, Gabriel, Peřina – T. Svoboda (78. Ogiomade), Shudeiwa, Lacko (C), Tureček (60. Vítek) – Fila (60. Tall), Zoubele (60. Araújo-Wilson).

• Branky: 43. Kim, 45. Hrubeš, 53. Havelka, 63. Matějka, 90. Adediran, ŽK: 66. Tall, 77. Piško, Rozhodčí: Dorušák – Dobrovolný, Hádek, Střely na bránu: 6:5, Střely mimo: 2:7, Rohy: 8:4, Ofsajdy: 3:1, Fauly: 9:13.
Zápas Dukly s Jihlavou sliboval vyrovnanou podívanou, oba týmy dělily před zápasem v tabulce jen dva body. V prvním poločase nejprve vážněji hrozila Vysočina Jihlava, která měla během několika minut dvě velké šance na skórování. Nakonec to ale byla Dukla Praha, která se ve 43. minutě dokázala prosadit jako první. Po rohovém kopu se hlavičkou trefil Kim Seung-Bin. Před poločasovým hvizdem přidali Pražané ještě jeden přesný zásah zásluhou Jiřího Hrubeše. Pár minut po začátku druhého poločasu udeřila Dukla i potřetí. Po chybě brankáře Jágrika se trefil nádherným gólem Filip Havelka. O čtvrtou trefu se postaral Lukáš Matějka a v 90. minutě završil vítězství Dukly pátou brankou Quadri Adediran.

Hned ve 3. minutě měli hosté výhodu rohového kopu. Lukáš Zoubele ale střílel těsně nad břevno Šťovíčkovy branky. O minutu později z rohového praporku zahrozila také Dukla. Po rozehrání rohu nakrátko a následném tlaku se k nahrávce dostal Kim, který hledal Lukáše Buchvaldka. Ten ale brankáře Adama Jágrika nepřekonal.

Dukle se na začátku zápasu dařilo Jihlavu bez problémů bránit. Postupem času se ale Jihlava začala dostávat do nebezpečných zakončení, jako například ve 21. minutě. Fares Shudeiwa měl na kopačce velkou šanci, střelou ale těsně minul pravou tyč Šťovíčkovy branky. Další gólovou šanci měli Jihlavané ve 40. minutě. Milan Priško se sám objevil na malém vápně, Jan Šťovíček ale podržel tým a důležitým zákrokem míč vytěsnil.

Po neproměněných šancích Jihlavy se ke slovu dostala Dukla. Kim Seung-Bin se zjevil na hranici malého vápna úplně sám a hlavičkou zamířil k zadní tyči Jágrikovy branky. Než se hosté stačili z prvního gólu vzpamatovat, už prohrávali o dvě branky. Do otevřené obrany se dostal Lukáš Buchvaldek, který svojí nahrávkou přesně našel Jiřího Hrubeše a ten přehodil brankáře hostů. Šance byly v prvním poločase k vidění na obou stranách, radovala se však pouze Dukla a do kabin se šlo za příznivého stavu 2:0.

Druhý poločas otevřel třetím gólem pro Duklu Filip Havelka, zásluhu na jeho trefě měla i chyba hostujícího brankáře. Adam Jágrik si vyběhl až před své pokutové území a následně v jednom ze soubojů ztratil míč, Havelka lobem zamířil z 25 metrů do zcela volné brány a navýšil skóre v 52. minutě na 3:0.

Jihlava ale nesložila zbraně a dál se dostávala do šancí. V 55. minutě naběhl Jaroslav Peřina do vápna Dukly a střelou dokonce překonal Jana Šťovíčka. Brankáře Dukly ale v tomto případě zachránila branková konstrukce. A když ani o pět minut později nepřekonal Miroslav Tureček Jana Šťovíčka, ke slovu se opět dostala Dukla.

V 62. minutě ještě hostující brankář zlikvidoval velikou šanci Havelkovi, který se dostal do samostatného nájezdu. Přesto o minutu později kapitulovala Jihlava po čtvrté. Lukáš Buchvaldek našel patičkou Lukáše Matějku a nejlepší střelec Dukly, a zároveň celé soutěže, měl v tomto případě již jednoduchou práci a přidal svojí sedmou trefu.

Do závěrečného hvizdu se Pražanům podařilo skórovat i popáté. Těsně před koncem základní hrací doby našel Jakub Barac na vápně Jihlavy Davida Hufa. Druhý jmenovaný si počkal na náběh svého spoluhráče a šikovně na něj posunul míč. Nigérijský útočník Quadri Adediran už propálil vše, co mu stálo v cestě a pátou trefou Dukly zakončil gólové hody na Julisce.

Další zápas odehrajeme v sobotu 8. 10., kdy se představíme na hřišti Chrudimi.