PORTRÉTY Z JULISKYJakub Výmola
    FANSHOP

Síň slávy Dukla Praha 1948 - 2009

Jaroslav Bendl

Datum narození:15.10.1947
Místo narození:Velká Dobrá, okres Kladno
BendlJaroslav

Jaroslav Bendl přišel do Dukly z Kladna na vojnu. Hrál nejprve II. ligu za dukelskou juniorku a potkal tam výborné parťáky, budoucí ligové osobnosti – Václava Samka, pozdější oporu Slavie Josefa Jebavého, žilinského Štefana Tománka, sparťana Svatopluka Boušku, nitranského Vlada Ternényiho a další.

Tato parta vyhrála v roce 1968 proslulý juniorský turnaj Karnevalový pohár v italském Viareggiu.

Brzy poté si trenér Vejvoda Jaroslava Bendla vytáhl do áčka. Svůj názor na něj později prezentoval takto: „Byl to technický, obounohý, elegantní hráč. Něco mu však chybělo, aby se dostal ještě výš. Sportovní fotbalové předpoklady měl všechny. Snad to byla ta důležitá druhá strana, rodinné zázemí. Neměl štěstí, možná tak trochu svou vinou. Nezískal prostě potřebný klid k tomu, aby se fotbalu odevzdal celý. V závěru jeho dlouholeté úspěšné činnosti jej pronásledovala zranění achillovky. Přesto za těch svých deset let udělal pro Duklu mnoho.“

Rok po vítězství v Coppa Carnevale zdvihl Bendl nad hlavu další cenný pohár – ten Československý. Dukla totiž ve dvoukolovém finále udolala VCHZ Pardubice po výsledcích 1:1 a 1:0.

Bendl se dočkal i jednoho mistrovského titulu, a to v roce 1977. Jenže tehdy už spíše vysedával na lavičce náhradníků, kam ho „vytlačil“ mladíček Jan Fiala. Bendl totiž se na podzim 1976 vážně zranil, a Fiala chytil svou šanci za pačesy. Do základní sestavy Dukly už pak Bendla nepustil.

V roce 1978 se Jaroslav Bendl s Duklou rozloučil a odešel z vrcholového fotbalu.

Hrál pak ještě na pražském Proseku divizi za tehdejší ČKD Kompresory. A když definitivně ukončil svou hráčskou kariéru, trénoval ještě nějaký čas tým Zličína na opačném konci hlavního města. 

Fotbalová kariéra:

  • počátky: Čechie Velká Dobrá
  • do 1967: SONP Kladno
  • 1967–1978: Dukla Praha
  • 1978–1979: ČKD Kompresory

Přehled největších fotbalových úspěchů:

  • 1973–1974: reprezentace Československa, čtyři utkání
  • 1968: vítěz Coppa Carnevale ve Viareggiu (Dukla Praha) 
  • 1969: vítěz Československého poháru (Dukla Praha)
  • 1977: mistr Československa (Dukla Praha)
 

Fotogalerie


Partneři klubu