Teď začne
vojna!

Síň slávy Dukla Praha 1948 - 2009

Jiří Ječný

Datum narození:01.02.1929
Místo narození:Praha-Suchdol
JečnýJiří

Trenér Karel Kolský převzal mužstvo ATK v roce 1951. Právě on přišel s myšlenkou sestavit v ATK mužstvo z hráčů, kteří by tu neodkopali jen dva „povinné“ roky v zeleném, ale kteří by zůstali natrvalo jako vojáci z povolání. Kolský svoje svěřence znal a věděl, ke komu může s takovou nabídku přijít a kdo mu na ni kývne. Vsadil na brankáře Václava Pavlise z Bohemians a na Břetislava Dolejšího z Ústí nad Labem. Na Svatopluka Pluskala ze Zlína. Na Jana Hertla ze Sparty a taky na slávistu Jiřího Ječného šel Kolský jinak. Těm navrhl, aby v ATK zůstali taky. Ale ne v uniformě, nýbrž jako občanští zaměstnanci.

Pravý obránce Jiří Ječný přišel do ATK odkroutit si tu prezenční vojenskou službu v roce 1951 jako hráč Slavie. Nepatřil tam ovšem ke stabilním hráčům ligového mužstva, tím se stal až ve vojenském týmu. Ječnému se Kolského nabídka líbila. Slavia se zmítala v krizi. Přišla o název a byla přejmenována na Dynamo, přišla o stadion na Letné, o sešívané dresy a nakonec i o první ligu. A v ATK s Ječným trenér Kolský počítal, dával mu šanci, stavěl ho do základní sestavy. Ječný fotbalově rostl. Hrál v památném finálovém utkání Československého poháru, který v roce 1952 byl ve skutečnosti pohárem odborářským. A tak se do finále vojáci probojovali vítězstvím nad výběrem stavbařů, složeným z devíti fotbalistů ligových Teplic, které doplnili dva hráči z Liberce.

Finále ATK – Škoda Hradec Králové se uskutečnilo na Spartě. Byl prosinec, mrzlo a vojáci s Ječným na pravém beku prohrávali už 1:3. Pak do toho šlápli a výsledek otočili. Vítězství 4:3 bylo prvním výrazným úspěchem ATK.

Paradoxní situace nastala v roce 1956. Dvě kola před koncem ligy se rozhodlo o tom, že ÚDA získá druhý titul v historii. Otevřeně se přitom ve fotbalových kruzích říkalo, že ÚDA skončí a mužstvo se přestěhuje mimo Prahu. Byla a nebyla to pravda. Klub ÚDA opravdu skončil, ale vznikla Dukla. Přesně řečeno – Dukla Praha. Žádné stěhování z Prahy se nekonalo. Ječný v Dukle zůstal, a spolu s ním i Pavlis, Čadek, Novák, Pluskal, Miloš i Ivo Urbanové, Dvořák, Borovička, Šafránek, Dobay a Pones.

Jiří Ječný hrál za ATK, ÚDA a Duklu celkem osm let. Získal tři tituly mistra ligy. Červenožlutý dres naposledy oblékl v roce 1959. Kariéru zakončil ve Spartě (tehdy Sokolovo) a v Kladně.

Je věrným příznivcem Dukly a se svými spoluhráči se na Julisce pravidelně schází.

Fotbalová kariéra:

  • 1950–1951: Dynamo Praha (Slavia)
  • 1951–1959: ATK, ÚDA, Dukla Praha
  • 1958–1960: Spartak Sokolovo (Sparta)
  • 1960–1961: Baník Kladno

Přehled největších fotbalových úspěchů:

  • v lize 132 utkání
  • 1953: mistr Československa (ATK Praha)
  • 1956: mistr Československa (ÚDA Praha)
  • 1958: mistr Československa (Dukla Praha)
  • v reprezentaci Československa dva starty
  • čtyři starty v Poháru mistrů evropských zemí (Dukla)
 

Fotogalerie


Partneři klubu