• Stará garda

• 29.05.2023

František Kordula – životní jubileum 85 let

Dukla Praha - Mistr 1. ligy - ročník 1957/58 Stojící zleva: Svatopluk Pluskal, Jiří Ječný, František Šafránek, Jaroslav Borovička, Milan Dvořák a Ivo Urban; spodní řada zleva: Václav Pavlis, Jan Brumovský, Josef Masopust, FRANTIŠEK KORDULA a Ladislav Novák.

Narodil se dne 3. června 1938 v Ratíškovicích.

Pravé křídlo, jehož přednostmi byly rychlost a tvrdá střela. Odchovanec TJ Baník Ratíškovice, s kterým v roce 1955 získal dorostenecký titul „Přeborník republiky dorostu“.

Vojenskou základní službu nastoupil v ASVS Dukla Praha v roce 1957. Po dobu vojenské základní služby byl stálým členem v kádru našeho ligového mužstva (trenér Karel Kolský). V historii našeho fotbalového klubu měl úspěšnou bilanci, protože v ligovém ročníku 1957/1958 A-mužstvo získalo ligový titul a v ligovém ročníku 1958/1959 se svěřenci trenéra Karla Kolského umístili na 2. místě. Po dobu svého působení v našem A-mužstvu byl autorem 10 ligových branek. Zúčastnil se zahraničního zájezdu do střední Ameriky (Kostarika a Mexiko), který se uskutečnil na přelomu roku 1958 a 1959. Naše A-mužstvo na tomto zahraničním zájezdu sehrálo celkem 10 zápasů - z toho čtyřikrát zvítězilo, jedenkrát remizovalo a pětkrát bylo poraženo. Dosáhlo skóre 21:15. V Kostarice se postupně střetlo s těmito mužstvy: LD Alajuelense 4:0, CD Saprissa 1:2, Bangu AC (Brazílie) 0:1, Punta Arenas (7:1) a CS Herediano 0:1. V Mexiku byli našimi soupeři: CF América 2:4, CSD León 2:0, CD Guadalajara 1:1, Santos FC 4:3 a Vybrané mužstvo Mexika 0:2.

Utkání s brazilským mužstvem Santos FC 4:3 (3:2) se uskutečnilo 15. února 1959 v Mexiko City před návštěvou 80 tisíc diváků. V týmu našeho soupeře nastoupil Pelé (mistr světa z MS 1958).

Naše mužstvo nastoupilo v této sestavě: Pavlis – Šafránek, Čadek, Novák L. – Dvořák M, Masopust – KORDULA, Brumovský, Sůra, Vacenovský, Borovička. Střelci branek byli: Masopust 2krát, Vacenovský 1krát a Borovička 1krát.

Po skončení vojenské základní služby se vrátil do svého mateřského oddílu – TJ Baník Ratíškovice (oblastní soutěž, skupina „D“).

Po skončení své hráčské činnosti se věnoval trenérské práci. Působil jako trenér mužstev v nižších soutěžích v Jihomoravském kraji. Již 34 let je členem pěveckého sboru v Dubňanech „Spolek Mužáci“, který má 18 členů.

Blahopřejeme a do dalších let života přejeme vše nejlepší z nejlepšího, především zdraví, štěstí a hodně osobních i pracovních úspěchů!