• Klub

• 09.02.2021

Ikona Dukly a držitel Zlatého míče Josef Masopust by oslavil 90. narozeniny

Dukla Praha si připomíná nedožité narozeniny Josefa Masopusta, jednoho z nejslavnějších fotbalistů klubu i celé české a československé historie.

Narodil se 9. února 1931 ve Střimicích, dnes již neexistující obci na severovýchodě od města Most. Levý záložník začínal s fotbalem v SK Most (Baník Most), odtud v roce 1950 přestoupil do ligového mužstva Teplic (trenér Rudolf Vytlačil).

V dresu ATK Praha, ÚDA Praha a Dukla Praha působil v době 1952-1968 a byl autorem 69 ligových branek. V měsíci březnu 1952 v Teplicích oslovil jmenovaného trenér našeho A-mužstva Karel Kolský, který budoval armádní celek ATK Praha.

V našem dresu působil více než 16 let a získal osmkrát titul mistra ligy a třikrát vítězství v pohárové soutěži o Československý pohár a čtyřikrát vítězství v Americkém poháru.

Za reprezentační mužstvo nastoupil v 63 utkáních a vstřelil 10 reprezentačních branek. Zúčastnil se Mistrovství světa 1958 ve Švédsku (nepostoupili jsme ze základní skupiny) a Mistrovství světa 1962 v Chile, kde naše reprezentace získala stříbrné medaile za druhé místo. V roce 1960 se zúčastnil mistrovství Evropy ve Francii, kde naše reprezentace získala bronzové medaile za třetí místo.

V roce 1962 vyhrál prestižní anketu o nejlepšího fotbalistu Evropy a na stadionu v Praze na Strahově převzal legendární Zlatý míč. Byl prvním fotbalistou z východní Evropy, který toto ocenění získal.

Dne 23. 10. 1963 v Londýně nastoupil za Vybrané mužstvo světa proti domácí Anglii. Utkání se uskutečnilo u stého výročí založení Anglické fotbalové asociace. V roce 1964 a 1965 nastoupil v dresu Evropy proti Jugoslávii a v utkání Hvězd při rozlučce s aktivní činností Sira Stanley Matthewse. V roce 1966 se stal doma Fotbalistou roku.

V 37 letech poprvé okusil zahraniční soutěž, když působil v belgickém mužstvo Crossing Molenbeek. Hned v prvním roce svého působení zajistil tomuto mužstvu postup do první belgické ligy.

Po ukončení své bohaté hráčské činnosti se začal věnovat fotbalu jako trenér. Nejdříve v Dukle Praha působil jako asistent trenéra, později hlavní trenér (1973-1976).

V roce 1972 dosáhl svého prvního úspěchu, když s našim juniorským mužstvem zvítězil na turnaji Coppa Carnevale v italském Viareggiu. V letech 1976-1980 působil jako trenér u ligového mužstva TJ Zbrojovka Brno, s kterým v roce 1977/78 získal mistrovský titul.

V letech 1984-1987 byl hlavním trenérem našeho reprezentačního A-mužstva. V letech 1980-1984 působil jako trenér v Belgii u mužstva KSC Hasselt. V letech 1988-1991 byl trenérem olympijského mužstva Indonésie. Svou bohatou trenérskou činnost ukončil v letech 1993-1996 u mužstva FK Pelikán Děčín (ČFL).

V červnu 2009 vznikl Klub přátel Josefa Masopusta (předseda Ing. Jiří Hora). Dne 31. května 2012 byla před stadionem na Julisce odhalena socha slavného fotbalisty. Bronzovou skulpturu sochaře Josefa Nálepy v nově vzniklém parku obklopuje chodník slávy hvězdné jedenáctky Dukly Praha.

Dne 19. října 2012 se Josef Masopust stal čestným občanem hlavního města Prahy. Legendární a nezapomenutelný hráč zemřel dne 29. června 2015.

Čest jeho památce!