PORTRÉTY Z JULISKYDaniel Souček
    FANSHOP

Síň slávy Dukla Praha 1948 - 2009

Josef Nedorost

Datum narození:20.08.1943
Místo narození:Veleň
NedorostJosef

Desetiletého Pepíka Nedorosta přivedl v roce 1953 táta na fotbalové hřiště Pšovky Mělník, aby kluk sportoval a trávil volný čas užitečnou aktivitou. Kde by tehdy Nedorosta staršího napadlo, že jeho syn začas oblékne dres slavné pražské Dukly, že se stane dvojnásobným mistrem Československa a dvojnásobným vítězem Čs. poháru…

Zeptejte se bývalého borce Dukly, které fotbalisty, s nimiž měl možnost na Julisce hrát, nejvíce uznával a obdivoval. A uslyšíte: „Masopusta, Ladislava Nováka, Pluskala, Čadka, Viktora. A trenéra Vejvodu!“ Přidejte si k nim ještě jména Pavlis, Kouba, Šafránek, Milan Dvořák, Geleta, Brumovský, Vacenovský, Jelínek, Kučera, Čmarada – a zjistíte, že Josef měl to štěstí být součástí týmu, který svého času sdružoval největší koncentraci hráčů z absolutní československé fotbalové špičky.

Nedorost se značnou měrou zasloužil o zisk Československého poháru v roce 1966. V prvním finálové utkání, které Dukla v Prešově vyhrála nad tamějším Tatranem 2:1, vstřelil jednu branku. Totéž se mu pak podařilo i v odvetě na Julisce, kde Dukla přejela Prešov rozdílem třídy 4:0. Nedorost odehrál i obě úspěšná finálová utkání v roce 1969, kdy Dukla remizovala 1:1 v Pardubicích a na Julisce pak zvítězila 1:0.

A na světové scéně? V paměti mu ze všech nejvíc nejvíce utkvěl zápas Dukly proti Ajax Amsterdam. A taky gól, který vstřelil brankáři španělského FC Valencia. Nedorost se trefil z šedesáti metrů (!), víc branek už nepadlo a Dukla vyhrála 1:0. Kopal proti velkým hvězdám světového i čs. fotbalu. V týmech soupeřů proti němu nastupovali Van Himst, Cruyf, Di Stefano, Kopa. A také Ján Popluhár, Andrej Kvašňák, Jiří Tichý a Karel Nepomucký. Ty považuje dodnes za velké fotbalisty a bylo mu ctí, že se s nimi utkával.

Co Josefu Nedorostovi fotbalová Dukla Praha dala? V tom má zcela jasno: „Díky Dukle jsem procestoval téměř celý svět a Dukle děkuji za vše, co jsem ve svém fotbalovém životě dokázal.“

Dnes bydlí v Kostelci nad Labem, rodný kraj kolem téhle řeky pro něj má své magické kouzlo. Bezprostřední kontakt s fotbalem neudržuje. A říká: „Jako důchodce se snažím udržovat se v kondici. Jezdím na kole a hraji tenis.“ Ale Duklu ze svého srdce nevymazal. Je to pořád klub, kterému drží palce. Klub, v jehož dresu chytal Viktor, hráli Masopust a Kučera. Ty Josef Nedorost dodnes považuje za vůbec největší osobnosti, které kdy na Julisce kopaly do balónu.

A dnešní druholigová Dukla? „Sleduji, jak si vede. A věřím v její návrat do první ligy,“ uzavírá Nedorost.

Fotbalová kariéra:

 • 1953–1959: TJ Pšovka Mělník
 • 1959–1963: Dukla Praha mládež, junioři
 • 1963–1970: Dukla Praha
 • 1970–1971: Slavia Praha
 • od 1971: VP Frýdek-Místek
 • konec hráčské kariéry 1983 TJ EMĚ Mělník

Přehled největších fotbalových úspěchů:

 • deset utkání a sedm branek v PMEZ, dvě utkání v PVP
 • v domácí lize 154 utkání (Dukla Praha, Slavia Praha), 51 branek
 • 1964: mistr Československa (Dukla Praha)
 • 1966: mistr Československa (Dukla Praha)
 • 1966: vítěz Československého poháru (Dukla Praha)
 • 1969: vítěz Československého poháru (Dukla Praha)
 

Fotogalerie


Partneři klubu