Síň slávy Dukla Praha 1948 - 2009

Jozef Barmoš

Datum narození:28.12.1954
Místo narození:Šurany (Slovensko)
BarmošJozef

Ve fotbalové encyklopedii se o Jozefu Barmošovi praví: spolehlivý krajní obránce s odpovědným přístupem ke každému utkání.

Bylo to skutečně tak – Barmoš nikdy neošidil ani jednu minutu na hřišti. Ať hrál za národní mužstvo, za Inter Bratislava či za Duklu Praha.

Jozef Barmoš se narodil 28. srpna 1954. Jeho první krůčky ve fotbalovém dresu a kopačkách jsou spojeny s venkovským oddílem Družstevník Bešeňovo, odkud jako dorostenec přestoupil do Interu Bratislava. Žlutočernému dresu klubu z bratislavského stadionu Na Pasienkách už pak zůstal věrný po celou dobu své hráčské kariéry. S výjimkou ligového ročníku 1978–1979, kdy oblékl vojenský stejnokroj a dres Dukly Praha.

Barmoš totiž vystudoval práva, absolvoval i rigorózní řízení, a tak získal diplom a titul doktora práv JUDr.
Po studiích sloužili absolventi vysokých škol v minulých časech na vojně přesně jeden rok, což byl i případ Jozefa Barmoše. Proto hrál rok na Julisce a stal se výraznou osobností Dukly. V lize za ni vstřelil jeden gól.
Ovšem daleko častěji si příznivci Dukly připomínali jiný moment z Barmošova pražského působení. Takto je popsán v knize Aleše Pivody Dukla do toho!

„Mrzlo, až praštělo, kalendář se tehdy zastavil u data 6. prosince 1979. Na vyprodané Julisce udusávaly mrazivý trávník kopačky domácích dukláků a bundesligového týmu VfB Stuttgart. Dukla ve třetím kole Poháru UEFA doháněla tříbrankovou ztrátu z Neckarstadionu.

Dlouho nemohla dát gól, ačkoli měla viditelnou územní převahu, vyvíjela tlak a ostřelovala branku hostí ostošest.
Pak se po pravém křídle nečekaně vydal na sprint s balónem zadák ve žlutém dresu. Němečtí obránci nestíhali a fotbalista s dukelským emblémem na hrudi prudce odcentroval před branku. Zmatený zadák Stuttgartu Dieter Höness trkl do balónu hlavou. Ale tak smolně pro německý tým, a tak šťastně pro Duklu, že trefil vlastní síť.
Hráč, který se svým báječným únikem a razantním centrem o ten gól zasloužil, se jmenoval Jozef Barmoš. Sebevědomý Stuttgart tak v té chvíli „načal“ a spolu s ostatními spoluhráči ho pak dorazil výsledkem, který vyrazil dech celé Evropě – 4:0.“

Bývalý šéf a předseda Dukly Rudolf Kocek o Barmošovi řekl: „Jozef Barmoš hrál ligu víc než deset let, byl to reprezentant, jeden z nejlepších fotbalistů. Ale mistrovský titul, který si určitě zasloužil, získal jen jednou, v roce 1979. V době, kdy byl u nás v Dukle.“

Po ukončení dráhy aktivního fotbalisty se Barmoš, ač kvalifikovaný právník, dál věnoval fotbalu – už jako trenér. Vedl slovenská ligová mužstva MŠK Žilina, pak i „svůj“ Inter Bratislava, působil jako asistent trenéra slovenského národního mužstva a trénoval také tým Slovensko 21.

Fotbalová kariéra:

  • 1960–1970: Družstevník Bešeňovo
  • 1970–1978: Inter Bratislava
  • 1978–1979: Dukla Praha
  • 1979–1985: Inter Bratislava

Přehled největších fotbalových úspěchů:

  • 1979: mistr Československa 1979 (Dukla Praha)
  • 1980: mistrovství Evropy v Itálii, bronzová medaile; v „penaltovém rozstřelu“ po utkání Československo–Itálie vstřelil gól brankáři Zoffovi
  • 1982: mistrovství světa ve Španělsku v reprezentaci 52 utkání
  • 1984: vítěz Slovenského poháru (Inter Bratislava)
 

Fotogalerie


Partneři klubu