PORTRÉTY Z JULISKYFilip Rada
    FANSHOP

Síň slávy Dukla Praha 1948 - 2009

Václav Daněk

Datum narození:22.12.1960
Místo narození:Ostrava
DaněkVáclav

Když přišel tehdy dvaadvacetiletý Václav Daněk v létě roku 1983 na Julisku, aby tam odsloužil dva vojenské roky, nenarukoval do týmu trenéra Ladislava Nováka žádný vyplašený bažantík, nýbrž dvojnásobný mistr Československa a taky excelentní kanonýr. Za Baník totiž Daněk nastřílel v předchozích čtyřech ročnících ligy 34 branky! Ostrava tehdy válela. V období, kdy Daněk v roce 1979 přišel do áčka a než odešel v roce 1983, Baník doma na Bazalech neprohrál jediný zápas.

Na začátku ročníku 1983–1984 ale podlehl doma Spartě 0:2 a jel na Julisku. Tam prohrál také, tentokrát 1:2. A zkuste hádat, kdo z dukláků vstřelil Ostravanům dvě branky! No jistě, rekrut Daněk, nyní ve vojenských službách…
Ve žlutočerveném dresu Dukly se Václav blýskl také v památném utkání 1. kola Poháru vítězů pohárů na podzim 1983, když vstřelil branku slavnému Manchesteru United.

A jak na to po letech vzpomínal? „Velice rád vzpomínám na pohárové utkání, kdy jsme hráli s Duklou proti Manchesteru United. Dukla tehdy získala domácí pohár a startovala v Poháru vítězů. Hráli jsme nejprve na Old Trafford, dlouhou dobu jsme tam vedli 1:0 a v poslední minutě jsme dostali na 1:1,“ vrátil se Václav Daněk k prvnímu utkání s anglickým velkoklubem. Připomeňme jen, že vyrovnávací gól dostala Dukla až v nastaveném čase, a to z dost problematické penalty, kterou nařídil sudí Prokop z tehdejší NDR.

A odveta? Vyprodaná Juliska a celé Československo u televizních obrazovek viděly úchvatné fotbalové představení. „Doma jsme se o to chtěli porvat, ale dali nám hned zkraje gól. Pak jsme vyrovnali na 1:1, oni ale zase vedli – 1:2. Já jsem to pak srovnal na 2:2. Potřebovali jsme dát ještě gól. Měli jsme na to asi deset minut, snad čtyři gólové šance, ale nepovedlo se to. Byla to úžasná atmosféra, zápas fantastický. Manchester – co hráč, to pojem! Takže na to vzpomínám moc rád, i když jsme nepostoupili.“

Za Duklu odehrál Václav Daněk celkem 41 mistrovské utkání a vstřelil 12 branek. V prvním roce svého působení  na Julisce 7, v dalším roce pak 5.

Možná se teď někdo zeptá, proč těch zápasů neodehrál bombarďák jeho formátu ještě víc. Odpověď je jasná – Dukla tehdy měla v útoku hodně silnou konkurenci. A na hrotu se dařilo Pavlu Korejčíkovi, který v těch dvou zmíněných letech nastřílel celkem dvacet gólů.

Často se v těch časech říkalo, že z Prahy je do národního týmu blíže, než z mimopražských mužstev. V Daňkově případě to ale neplatilo – za reprezentaci poprvé nastoupil už jako hráč Baníku v 19 letech! Během svého působení v Dukle sehrál Daněk celkem tři reprezentační zápasy – nastoupil proti Švýcarům, Italům a Rumunům. Se lvíčkem na prsou sehrál Václav Daněk celkově 22 utkání a vstřelil devět branek.

Po vojně se Daněk vrátil do Baníku a ligu tam válel ještě  čtyři roky. Pak se vydal do zahraničí. V rakouském FC Tirol Innsbruck se potkal s o rok starším fotbalistou jménem Peter Pacult. Vytvořili spolu střeleckou dvojici, která kosila soupeře neskutečným přívalem branek! „Pacult, to byla stará rakouská škola, hrál za jejich nároďák. Já jsem hrál chvíli za rezervu, než jsem si zvykl na tamější život. Ale potom nám to klapalo až neskutečně. Byla jedna sezóna, kdy jsem byl v Rakousku králem střelců, dal jsem 32 gólů. A Pacult 25! Takže nám to spolu šlo parádně,“ připomněl Daněk.

Po skončení hráčské kariéry se dal na trenérskou dráhu. Jako hlavní kouč nebo asistent prošel spoustou klubů – Karvinou, Baníkem Ostrava, Drnovicemi, Vítkovicemi, Duklou Banská Bystrica, Fulnekem. Jméno Daněk se objevovalo v sestavě Dukly Praha ještě poměrně nedávno. Levý obránce Jan Daněk, Václavův syn, tu působil poté, co Dukla získala druholigovou licenci od moravského klubu Jakubčovice Fotbal.

Fotbalová kariéra:

 • začátky v mládežnických týmech Baníku Ostrava
 • 1979–1983: Baník Ostrava (liga)
 • 1983–1985: Dukla Praha
 • 1985–1989: Baník Ostrava
 • 1989–1991: FC Tirol Innsbruck (Rakousko)
 • 1991–1993: Le Havre (Francie)
 • 1993–1995: Wacker Innsbruck (Rakousko)
 • poté ještě: 3. liga v Rakousku

Přehled největších fotbalových úspěchů:

 • v reprezentaci 22 utkání, devět branek
 • v domácí lize 242 utkání, z toho 41 za Duklu Praha
 • 1980, 1981: mistr Československa (Baník Ostrava)
 • člen Klubu ligových kanonýrů, v domácí a rakouské lize vstřelil celkově 161 branku
 • 1987: nejlepší ligový střelec v ČSSR
 • 1991, 1993: nejlepší ligový střelec v Rakousku
 • 1991: držitel bronzové kopačky pro třetího nejlepšího střelce evropských lig (Rakousko)

 

Fotogalerie


Partneři klubu