PORTRÉTY Z JULISKYFilip Hašek
    FANSHOP

Síň slávy Dukla Praha 1948 - 2009

Josef Kolář

Datum narození:14.07.1924
Místo narození:Plzeň
Datum úmrtí:07.05.2012
KolářJosef

Josef Kolář pracoval v armádě jako šéf oddělení mezinárodního styku a z titulu této funkce bylo jeho úkolem také zajišťování všech zahraničních cest a zápasů Dukly. K fotbalu a k fotbalovému oddílu měl vždy blízko – taky proto si ho dukláci zvolili za místopředsedu oddílu.

Kolář je Plzeňák a svého času patřil k naší cyklistické špičce. Startoval například v premiérovém ročníku Závodu míru. V roce 1951 byl jakožto důstojník v záloze povolán na dlouhodobé vojenské cvičení. Na jaře 1952 byl převelen do ATK, za který – později za ÚDA a Duklu Praha – pak závodil pod vedením trenéra Kněžourka až do roku 1957. Překonal několik československých rekordů na dráze.

V armádě už Josef Kolář zůstal a uniformu nosil až do penze. Po skončení cyklistické kariéry začal řídit armádní oddělení mezinárodních styků. Jednou z jeho předností byly vynikající znalosti cizích jazyků. Vedle bicyklu miloval také kopací míč. Nebylo divu, vždyť jeho otec v Plzni působil jako fotbalový rozhodčí.

Oddělení, které Kolář vedl, zajišťovalo pro armádní sport zahraniční kontakty. Kromě akcí fotbalové Dukly to byly i zápasy házenkářů a atletů Dukly Praha, hokejistů Dukly Jihlava, volejbalistů Dukly Liberec, parašutistů Dukly Prostějov, boxerů Dukly Olomouc a mnoha dalších armádních sportovců. Ročně se tak Kolář podílel na uskutečnění zhruba stovky mezinárodních sportovních styků.

Když byl v srpnu 1983 Rudolf Kocek zvolen předsedou Československého fotbalového svazu, vystřídal ho Josef Kolář ve funkci předsedy fotbalové Dukly Praha. V čele oddílu pak stál až do roku 1990, kdy odešel do důchodu.

„Byli jsme a zůstali jsme s Rudlou dodnes přáteli. I když na některé věci jsme neměli totožný názor. Kocek, ač vždy byl a zůstal pořád velkým duklákem, jako předseda svazu upřednostňoval zájmy reprezentace před zájmy Dukly. Řekl jsem mu to a on důrazně odpověděl: „Pepíku, Dukla přece vznikla a existuje proto, aby zabezpečovala potřeby reprezentace!“ Měl pravdu,“ vzpomíná Kolář. Kopané a Julisce zůstal bývalý mezinárodní sekretář věrný. Pokud má čas, chodí na pravidelná setkání staré gardy. A když to jde, nenechá ujít ani druhou ligu, která se na Julisku vrátila.

 

Fotogalerie


Partneři klubu