PORTRÉTY Z JULISKYMartin Chlumecký
    FANSHOP

JOSIP JURENDIČ

narozen 26. dubna 1987, obránce

Narodil se ve Slavonském Brodě, ale celá rodina žila ve dvacet kilometrů vzdálené chorvatské vesnici Šamac. Vyrůstal v domě se zahradou, ale doma se skoro nevyskytoval. Celé dny až do večera běhal venku. Divoký, vesnický kluk se spoustou kamarádů. Byl jedináček, maminka s ním byla doma, táta pracoval v Německu a jezdil domů dvakrát, třikrát měsíčně. Ve stejné vesnici žila celá rodina, babička, dědeček, a všichni si pomáhali. Josip hodně zlobil a ve škole nejvíc. Hádal se se spolužáky, nevydržel sedět na židli, utíkal ze školy. Maminka byla třikrát týdně u ředitele. Pokorně tam vždy vyslechla všechny stížnosti a pak to s ním doma řešila. Zvyšovala hlas a často plakala zoufalstvím. Časem si ale zvykla. Z otce měl Josip veliký respekt, když přijel, stačilo, aby se podíval. Ačkoliv na něj nikdy nekřičel, nikdy ho neuhodil. Vedl s ním ale dlouhé pohovory. Táta mu ukázal správnou cestu, a on si ho dodnes velice považuje. Rodiče spolu žijí pořád na stejném místě, ve stejném domě. Je to i jeho dům, jeho domov. Nikdy nebyl svědkem hádky svých rodičů. Táta, i když měl dojem, že má pravdu, neprosazoval ji. Snad i proto, že skoro třicet let pracoval v Německu a byl si vědom, jak často byla máma na všechno sama. A když Josip   odešel z domova už jako chlapec za fotbalem, zůstala sama úplně.

Byly mu čtyři roky, když vypukla válka v bývalé Jugoslávii. Jejich vesnice leží na hranici válčících států. Stále si pamatuje útěky do krytů, na které se nedalo přivyknout. Když se situace trochu zklidnila, rychle běželi shánět jídlo a pití. Bál se. Táta se tehdy vrátil z Německa domů a byl s rodinou, všichni měli strach. Mnozí lidé z vesnice se z války nevrátili a někteří jsou nezvěstní dodnes.
Fotbal začal hrát v sedmi letech v NK Graničar a o dva roky později v NK Marsonia ve Slavonském Brodě. Když mu bylo dvanáct, přestoupil do NK Záhřeb, byl nejlepším střelcem dorostenecké ligy a přes mládežnické kategorie vstoupil v sedmnácti letech do A-týmu. „Dětské“ začátky však byly těžké, ve dvanácti odešel od mámy, tekly slzy. První dva měsíce mu neustále volala, několikrát denně, bála se o něj. Pak si oba nějak zvykli. A on se zklidnil. Vystudoval hotelovou školu, fotbal měl však vždycky přednost. V Zábřehu hrál post pravého beka a hráči si ho zvolili kapitánem, kterým byl čtyři roky. Když mu končila smlouva, měl nabídky z chorvatské ligy i z ciziny. Jedna z nich byla z Dukly. Radil se s rodiči a táta mu schvaloval Prahu. Řekl mu, že Česko je klidná země s mentalitou víc podobnou té německé než balkánské. V roce 2015 se objevil spolu s Miloševičem na Julisce a spojením s Čajičem vzniklo „balkánské trio“.  Potvrdilo se mu, co táta říkal. Všechno je jiné, než byl zvyklý. Lépe organizované, spolehlivější, propracované do detailů. I na hřišti cítí rozdíl, víc se běhá, český fotbal je důraznější a větší roli v něm hraje taktika. 

V Chorvatsku „zanechal“ svou roční lásku, zpočátku bylo těžké zvyknout si na vztah na dálku, ale v únoru by se za ním měla partnerka přestěhovat. V zimě plánuje zásnuby a za rok svatbu. Ale ona to ještě neví. Jeho táta byl vždycky klidný, moudrý, se smyslem pro humor. Máma byla přísnější a víc se rozčilovala. „Ale co jí zbývalo, když nevychovával dítě, ale opici,“ směje se a vzpomíná na své klučičí průšvihy. Sám je spíš po tátovi a v situacích, kdy se neděje, co by si přál, spíš mlčí a je nekonfliktní. Zkušený, univerzální hráč s velmi dobrou přihrávkou, finální i předfinální, klidný na míči, umí si počkat. Když jeho táta odjížděl do Německa, trávil hodně času s dědou. Ten před dvěma lety zemřel. Na pohřbu intenzivně myslel na všechno, co spolu prožili. Objevili se také jeho spoluhráči, ačkoliv dědu vůbec neznali. Ale přijeli podpořit svého kapitána v bolestné chvíli. Zatímco na hřišti dává průchod své bojovnosti, a když je zapotřebí i agresivitě, v životě vůbec ne. Nebyl k tomu veden - ani tátou, ani dědou. A uvědomil si, jak moc jim je podobný. 

říjen 2015

Po rozvázání smlouvy v Dukle v červnu 2016 se stal hráčem RNK Split.

Fotogalerie


Zpět na výpis galerie hráčů
 

Fotogalerie


Partneři klubu