• Stará garda

• 09.06.2022

Slováci si připomněli československé stříbro z mistrovství světa v Chile 1962

Pozvánku na velkolepou vzpomínkovou akci, kterou 4.června uspořádal Oficiální fanklub slovenské fotbalové reprezentace a při níž byla nejlepšímu slovenskému fotbalistovi 20. století Jánu Popluhárovi, střednímu obránci stříbrného týmu z Chile, v jeho rodišti Bernolákově odhalena na místním stadionu busta, obdrželi také jeho bývalí spoluhráči z národního mužstva, kteří oblékali dukelský dres: Josef Jelínek, účastník MS v Chile, Ivo Novák, Ján Geleta a Vladimír Táborský, kteří spolu s ním vybojovali řadu fotbalových bitev za národní mužstvo Československa v éře po Chile. Škoda že ne všem se podařilo, především ze zdravotních důvodů, vzpomínkové akce zúčastnit.

Milé bylo setkání s naším bývalým kanonýrem Milanem Hudecem (v letech 1967 – 71 dal za Duklu v 91 ligových zápasech 37 gólů) po našem příjezdu u něj doma i posezení s ním v restauraci v Petržalce. V sobotu 4.června jsme odjeli retro autobusem ze 60. let, jímž absolvovali vicemistři světa triumfální cestu Prahou, do centra Bratislavy, kde čekalo účastníky setkání s dalšími legendami slovenského fotbalu, Jánem Pivarníkem a Alexanderem Vencelem, souputníkem a kamarádem našeho bývalého brankáře Iva Viktora, jehož máme od něj pozdravovat. Společně jsme pak jeli do Bernolákova a položili tam kytice na hrob Jána Popluhára. Za Duklu, z níž v Chile reprezentovalo 6 fotbalistů, to byly červené a žluté růže se stužkou nesoucí nápis „S úctou a láskou Dukla Praha“. Poté následovala mše v místní kapli. Za duše hráčů tehdejšího národního mužstva, kteří nás předešli v cestě na věčnost a jejichž seznam četl předseda Oficiálního fanklubu slovenské fotbalové reprezentace Roman Táborský, a za zdraví těch, jejichž přítomností mezi námi se můžeme stále těšit.

Hlavní hvězdou setkání byl bezesporu Adolf Scherer, nejlepší střelec šampionátu v Chile. V 84 letech prokazoval neobyčejnou svěžest duševní i skvělou kondici fyzickou. Přijel z Francie s celou rodinou a vtipně, zasvěceně a neúnavně odpovídal na otázky Slovenské televize a rozhlasu i ostatních novinářů. Ti zpovídali rovněž našeho bývalého záložníka Jána Geletu, vítěze ankety odborníků Fotbalista roku 1967, a ptali se zejména na jeho vzpomínky na Jána Popluhára jako spoluhráče a na jeho názory na dnešní fotbal. Celé akce se zúčastnila řada bývalých československých reprezentantů, nechyběli bratři Čapkovičové, Ivan Hrdlička (i on jeden rok oblékal dres pražské Dukly a vzpomínal na ni v dobrém), Kocian, byli tu stříbrní medailisté z Olympijských her v Tokiu Anton Švajlen a Cvetler, i řada dalších. Den zakončil exhibiční zápas, v němž nastoupili dlouholetí internacionálové Slovenska proti výběru fanklubu.

Za akci, které přálo vrchovatě i počasí, je třeba organizátorům vřele poděkovat. A taky za pozvánku, která nám byla adresována. Je dobře, že si slovenský fotbal připomíná společné úspěchy československé reprezentace a doufejme, že tak bude činit i strana česká. Když čtu některá zdejší sportovní periodika, mám někdy dojem, že jsme fotbal začali hrát až v roce 1993. Přitom ty největší fotbalové úspěchy nám přinesla právě éra předchozí, doba společného státu Čechů a Slováků…..

Ing. Bohumil Paukner
Předseda představenstva FK Dukla Praha