• Klub

• 07.05.2020

Legendární Ivo Urban slaví 89. narozeniny

Skvělý záložník, který v Dukle působil v letech 1952 až 1963, získal v klubu celkem šest titulů. Bývalý československý reprezentant dnes slaví 89. narozeniny. FK Dukla Praha přeje vše nejlepší!

Rodilý Pražan, který svou fotbalovou kariéru spojil s dvěma známými pražskými kluby: Slavii, která se tehdy kvůli politbyru jmenovala Dynamo a Duklu. Právě s ní fotbalový současník Josefa Masopusta, Ladislava Nováka i Svatopluka Pluskala zažil vůbec svůj kariérní vrchol. Kromě zmiňovaných šesti titulů vyhrál v roce 1961 také Československý pohár. V lize celkem odehrál 198 utkání a vstřelil 1 branku.

Před třemi lety na své dvanáctileté působení v dresu Dukly vzpomínal v rozhovoru pro Deník takto: „Sešli jsme se tam výborná parta, například Josef Masopust, Svatopluk Pluskal. Fotbalu vděčím za to, že jsem si udělal státnici z angličtiny. Jezdil jsem do světa pak jako vedoucí nebo novinář. Rád na to vzpomínám, byla to silná éra."

Když svlékl vojenskou uniformu a skončil své působení v Dukle, vrátil se ještě na jeden soutěžní ročník do Slavie, která tehdy ve II. lize sbírala síly pro svůj budoucí postup mezi elitu. Toho už se ale Urban jako hráč nedočkal. Využil totiž svých zkušeností dopisovatele vojenského tisku ještě z dob svého působení v Dukle a stal se profesionálním novinářem. Později pak dlouhá léta stál v čele Klubu sportovních novinářů.

Fotbalová kariéra:

• 1943–1951: Slavia (Dynamo) Praha
  • 1952–1963: ATK, ÚDA, Dukla Praha
  • 1963–1964: Slavia Praha

Přehled největších fotbalových úspěchů:

• 1956: reprezentace Československa, čtyři utkání
  • v domácí lize 183 utkání (Slavia, ATK, ÚDA, Dukla Praha), 1 branka
  • 1953: mistr Československa (ÚDA Praha)
  • 1956: mistr Československa (Dukla Praha)
  • 1958: mistr Československa (Dukla Praha)
  • 1961: mistr Československa (Dukla Praha)
  • 1961: vítěz Československého poháru (Dukla Praha)