• Stará garda

• 06.10.2022

Aleš Foldyna, životní jubileum – 55 let

Narodil se 11. října 1967 v Ostravě. Záložník, odchovanec TJ Baník Ostrava OKD.

Jako dorostenec, později jako junior, oblékal dres reprezentačních mužstev ČSSR v této kategorii. V roce 1986 nastoupil vojenskou základní službu v ASVS Dukla Praha a stal se hráčem našeho juniorského mužstva (trenér PaedDr. Ivo Viktor). V sezóně 1987/88 byl již stálým hráčem kádru našeho ligového mužstva (trenér: Jaroslav Jareš). V této sezóně naše A-mužstvo skončilo v ligové soutěži na 2. místě a zajistilo si účast v Poháru UEFA. V prvním kole této soutěže se naši fotbalisté střetli se španělským celkem Real Sociedad San Sebastian. Prvé utkání na španělské půdě skončilo vítězstvím domácího mužstva v poměru 2:1, odveta na Julisce skončila vítězstvím našich fotbalistů 3:2. Do druhého kola postoupili fotbalisté španělského mužstva Real Sociedad San Sebastian.

Jmenovaný byl hráčem našeho A-mužstva do ligového ročníku 1992/1993 a je autorem celkem 18 ligových branek. V sezóně 1989/1990 se naše mužstvo stalo vítězem Československého poháru. Dne 13. května 1990 na stadionu TJ Tatran Prešov před návštěvou 7500 diváků se uskutečnilo utkání Dukla Praha proti Internacionál Slovnaft Bratislava. Utkání skončilo nerozhodně v poměru 1:1 i po prodloužení (poločas 0:0). V 53. minutě byl Foldyna autorem vedoucí branky, hosté vyrovnali v 87. minutě L. Luhový na 1:1. O vítězi rozhodovaly pokutové kopy, které skončily v poměru 5:4 v náš prospěch.

Toto je poslední trofej pro slavnou Duklu Praha. Start v Poháru vítězů pohárů byl derniérou v evropských pohárech, ve kterých od jejich samotného vzniku naše mužstvo hrálo významnou roli. V prvém kole této soutěže se naše mužstvo střetlo se Sliema Wanderers FC (Malta). Obě utkání skončila vítězstvím našich fotbalistů. Ve Vallettě naši zvítězili 2:1 a odveta v Praze na Julisce skončila vítězstvím našeho celku 2:0. Naše mužstvo postoupilo do druhého kola, kde se střetlo se silným mužstvem Dynama Kyjev. První utkání v Kyjevě skončilo vítězstvím domácího mužstva 1:0. Středa 7. listopadu 1990 je navždy zapsána v historii našeho fotbalového klubu jako jeho poslední vystoupení evropských v pohárech. Utkání na Julisce skončilo nerozhodně v poměru 2:2, když obě branky za hosty vstřelil Juran, za Duklu vyrovnávali Foldyna na 1:1 a Bittengel na 2:2, který zajistil remízu a zapsal se jako poslední střelec Dukly Praha v evropských pohárech.

Po skončení své bohaté aktivní hráčské činnosti působí Aleš Foldyna ve funkci trenéra u našich mužstev v nižších soutěžích. Pravidelně je divákem našich zápasů našeho mužstva na Julisce ve druhé lize.