PORTRÉTY Z JULISKYJakub Výmola

Jan Bartůněk: Fotbal je můj život

27. 9. 2011 | Redakce

Jan Bartůněk: Fotbal je můj život

Je součástí širší nominace reprezentace do 18 let. Studuje ekonomické lyceum a na Dukle působí již čtvrtým rokem.

Kdo tě přivedl k fotbalu? Chtěl jsi vždy být fotbalistou? Kdy a kde jsi začínal?
K fotbalu mě přivedl táta, který mě ještě do teď ve všem podporuje. Kdybych nechtěl, tak by to nemělo smysl, chci se věnovat fotbalu naplno. V roce 2001 mě právě táta dovedl na trénink žáčků Slavie Praha, kde jsem to zkusil a působil tam 5 let. Neminula mě ani hostování, první v Junioru Praha a druhé v Optimu sport, kam poté následoval přestup. Tohle angažmá pro mě bylo dost zásadní z důvodu sebevědomí. Hrál jsem na hrotu a střílel branky jako nikdy předtím. Hlavně proto si mě vytáhla Dukla a kopu zde už čtvrtou sezónu.

Tento rok jsi přešel z mladšího dorostu do dorostu staršího, jsou zde velké rozdíly?
Rozdíly jsou a není jich zrovna málo. Tempo hry se zrychlilo, hraje se o 10 minut déle. I tréninky a taktická příprava jsou na jiné úrovni, ale musím říct, že už si zvykám a věřím ve stále lepší výkony.

Jak se ti pracuje pod vedením trenérů Jardy Hynka a Tomáše Kulvajta?
Trenéři jsou opravdoví profesionálové a práce pod nimi je sice náročná, ale skvělá. Tréninky jsou propracované do nejmenších detailů, cvičení na nejvyšší úrovni. Nemůžu si stěžovat.

Jsi součástí širšího kádru reprezentace U18, kdyby si měl srovnat reprezentaci s týmem, co tě napadá?
Srovnávat reprezentaci s Duklou je obtížné. Národní tým byl složen jen z hráčů ročníku 94, zatímco na klubové úrovni hraji s o rok staršími hráči. Proto tam není takový rozdíl, i když reprezentace je asi o úroveň výš z hlediska šířky kádru. To je ale logické a proto bych řekl, že Dukla jde správným směrem.

Spolu s reprezentací si se účastnil turnaje Václava Ježka, jaký turnaj byl?
Turnaj byl asi největším úspěchem v mojí dosavadní kariéře. Obrovská zkušenost trénovat s nejlepšími z celé republiky a poslouchat poznámky od pana Hřebíka. První zápas jsem jen proseděl na lavičce, ale i přesto bylo vynikající sledovat fotbalisty z Francie. Druhý zápas už jsem nastoupil hned od úvodního hvizdu. S Ukrajinou jsme vyhráli 2:1 a já odehrál 60 minut. Los nás poslal do boje o poslední místo proti Maďarsku. Nastoupil jsem do druhého poločasu a odehrál solidní utkání. Nakonec jsme vyhráli 3:2 po penaltách. Byl to zážitek na celý život a doufám, že nebyl poslední.

Jaký je tvůj fotbalový sen?
Sen je určitě dostat se do „Áčka“, vyhnout se zraněním a hrát ligu. Co bude za 3-4 roky neví nikdo a proto je mým největším snem zkusit zahraniční angažmá. Vím, že mě čeká dlouhá a náročná cesta, protože jak říká trenér Hynek „Pyramida se hodně rychle zužuje.“

Jaké máš jiné zájmy kromě fotbalu?
Na jiné zájmy není skoro čas. Fotbal zabere naprostou většinu času a tak je to jen fotbal a škola. Nestěžuju si, jelikož fotbal je můj život a bez něj si to nedokážu představit.

V pátek 23.9.2011 udělal Jan Bartůněk další krok ve své kariéře, kdy podepsal svoji první profesionální smlouvu s klubem FK Dukla Praha.