• Klub

• 19.11.2019

Milan Dvořák - Životní jubileum – 85 let

Narozen 19. listopadu 1934 v Praze. Odchovanec Bohemians Praha (TJ Spartak Praha Stalingrad), universální hráč s tvrdou střelou z dálky.

Do Dukly Praha (ÚDA Praha) přestoupil v roce 1954 (trenér Karel Kolský). S naším ligovým mužstvem získal 7x mistrovský ligový titul, 1x vítězství v Československém poháru a 4x vítězství v Americkém poháru. Dosáhl celkem 61 ligových branek.

V roce 1956 vstřelil v lize 15 gólů a společně s Miroslavem Wiencekem (Baník Ostrava) se stal nejlepším střelcem v tomto ligovém ročníku.

Jeho nejslavnější branku, která vešla do historie čs. fotbalu vsítil 1. září 1957 na stadionu v Edenu. Slávistický brankář Břetislav Dolejší tehdy poslal míč výkopem od branky na polovinu Dukly Praha. Balon se snášel přímo k Milanu Dvořákovi, který ho z voleje napálil zpět na branku domácího celku. Trefil se přesně – vstřelil gól cca ze 60 metrů.

S naším A mužstvem postoupil v ročníku 1966/67 v poháru mistrů evropských zemí do semifinále s Celticem Glasgow FC.

Mezi léty 1952 – 58 odehrál 13 zápasů za naše reprezentační mužstvo a dosáhl 3 reprezentačních branek. Zúčastnil se MS 1958 ve Švédsku, kde sehrál všechna čtyři utkání (2 v útoku a 2 v záloze).

Z Dukly Praha odešel v roce 1970 do Spartaku BS Vlašim a bohatou hráčskou kariéru ukončil v FK Viktoria Žižkov.

Armáda se stala jeho životní volbou, několik let vykonával funkci náčelníka Obvodní vojenské správy v Praze 4.