• Preview k zápasu

• 05.03.2018

Zlomit jihlavskou sérii

Po nevydařeném derby proti Bohemians plánují svěřenci trenéra Hynka nápravu proti jihlavské Vysočině. Ta zatím na jaře působí jako naprosté zjevení a kat favoritů.

Obtížné zimní podmínky zřejmě jihlavským fotbalistům sedí o poznání více než ostatním ligovým týmům. Ve sněhové vánici šokovali v prvním kole na domácí půdě pražskou Slavii, když ji dokázali přetlačit nejtěsnějším možným rozdílem. Ještě větší překvapení způsobili jihlavští o týden později, kdy jako první tým v sezoně porazili letošního suveréna Viktorii Plzeň a v třeskutém mrazu získali její skalp dokonce na jejím hřišti. Aby byl výčet kompletní, je nutné zmínit ještě dosud poslední kolo, kdy s přehledem doma přejeli Teplice 3:1. „Z hlediska útočné fáze jsme měli výborný vstup do utkání. S některými defenzivními prvky jsem totiž nebyl moc spokojený. Ale co se týče ofenzivy, tak jsme opravdu zaznamenali skvělý vstup. Vstřelili jsme dva rychlé góly a vybojovali jsme penaltu. Tu jsme bohužel neproměnili, což nás poznamenalo a vyústilo to ve zbytečnou penaltu, kterou soupeř proměnil a korigoval tak výsledek. Myslím si, že dnes jsme měli hlavně v první půli sílu směrem dopředu a pořád jsme věřili, že nějakou branku vstřelíme. Vypracovali jsme si plno hezkých akcí a naše snažení jsme korunovali třetí brankou před poločasem, která pro vývoj utkání byla nesmírně důležitá,“ hodnotil trenér Martin Svědík výkon svých svěřenců po zápase s Teplicemi.

V jihlavském dresu se pomalu ale jistě rodí velká ligová osobnost, která na sebe čím dál více upozorňuje v pozitivním slova smyslu. Je jí lotyšský reprezentant Davis Ikaunieks, který se dvěma góly a jednou asistencí podílel na sobotní porážce Teplic. Čtyřiadvacetiletý útočník se zatím v letošní sezoně trefil již sedmkrát a pětkrát si připsal asistenci. I tato čísla dokazují, jak moc platným hráčem pro současnou Vysočinu je, a tak není divu, že budí zájem ostatních ligových klubů. Během zimní přestávky v Jihlavě například odmítli štědrou nabídku Jablonce a zdárně nedopadly ani námluvy se Slavií. Klub upřednostnil ponechání si stěžejního hráče pro náročné jarní boje o záchranu. Jak se nyní zdá, tato strategie se více než vyplácí.

Ikaunieks ale není jedinou zajímavou postavou v modro-žlutých barvách. V právě skončeném přestupovém období podepsala Jihlava smlouvu na dva a půl roku s dvacetiletým Němcem Tillem Schumacherem. O koho se jedná? Tento mladík jako kapitán Borussie Dortmund získal německé tituly v kategoriích do 17 a 19 let, připsal si sedm startů za reprezentační osmnáctku a dvacítku, trénoval i pod slavným koučem Jürgenem Kloppem a byl na soupisce týmu pro Ligu mistrů. „Z možnosti působit v první české lize jsem opravdu nadšený. Vnímám to jako šanci nastupovat v kvalitní soutěži a učinit další posun v kariéře. Rozhodně nechci sestoupit a toto odhodlání vnímám i u mých nových spoluhráčů,“ řekl po podpisu smlouvy Schumacher.

Ačkoli náš páteční soupeř přezimoval na posledním místě tabulky, nyní díky parádnímu vstupu do jara ztrácí na Duklu pouhý bod. Vzájemné zápasy mají oba týmy naprosto vyrovnané v poměru 3 - 5 - 3. Ten zatím poslední ovládli jihlavští, když na svém stadionu dokázali otočit pro ně nepříznivý vývoj zápasu a zvítězit 3:2. Nejčastějším výsledkem zápasů Dukly s Jihlavou je remíza 1:1, kterou mezi sebou uhrály oba týmy ve třech případech.

Hráči Dukly mají před sebou jednoznačný úkol, kterým je první plný bodový zisk na jaře. Zatím v posledním utkání podlehli v pražském derby 0:2 Bohemians. Dukla by ráda navázala na domácí kvalitní výkony z podzimní části sezony a výsledkově se chytila právě na znovuzrozené Jihlavě.