• Stará garda

• 07.05.2015

Dnes slaví narozeniny legenda Dukly Praha Ivo Urban

Ivo Urban působil v Dukle od roku 1952 až do roku 1963, za tu dobu s ní získal celkem šest mistrovských titulů. V reprezentačním mužstvu odehrál celkem 4 zápasy. Fotbalový klub Dukla Praha přeje vše nejlepší!

Pražský rodák Ivo Urban je odchovancem slávistické kopané a v roce 1951 odehrál za Dynamo, jak se tehdy Slavia z příkazu „vyšších míst“ jmenovala, svůj první ligový ročník.

V říjnu 1952 narukoval na Strahov do tehdejšího ATK. Spolu s ním se tu objevili i Borovička a Šafránek, nedlouho před nimi třeba Masopust a Ladislav Novák. Trenér Karel Kolský tu tenkrát budoval perspektivní tým už nikoli jen z nováčků, kteří přišli odsloužit prezenční vojenskou povinnost, ale především z hráčů, kteří se rozhodli v ATK zůstat jako vojáci z povolání. Ivo Urban byl jedním z nich – rozhodl se tak mimo jiné i proto, že jeho Slavia sestoupila do druhé ligy, zatímco v ATK se před ním otvírala perspektiva sportovního růstu a vstupu na fotbalový piedestal. To se také časem potvrdilo a při bilancování své fotbalové kariéry si Ivo Urban mohl říci – udělal jsem dobře. Vždyť s ÚDA a pak s Duklou vybojoval šest titulů mistra Československa a k tomu i jedno prvenství v Československém poháru!

Když svlékl vojenskou uniformu a skončil své působení v Dukle, vrátil se ještě na jeden soutěžní ročník do Slavie, která tehdy ve II. lize sbírala síly pro svůj budoucí postup mezi elitu. Toho už se ale Urban jako hráč nedočkal. Využil totiž svých zkušeností dopisovatele vojenského tisku ještě z dob svého působení v Dukle a stal se profesionálním novinářem. Později pak dlouhá léta stál v čele Klubu sportovních novinářů.

A svůj úzký vztah k Dukle prokázal třeba tím, že literárně upravil text knihy Zdeňka Nehody „Všechny moje góly“.

Fotbalová kariéra:

• 1943–1951: Slavia (Dynamo) Praha
  • 1952–1963: ATK, ÚDA, Dukla Praha
  • 1963–1964: Slavia Praha

Přehled největších fotbalových úspěchů:

• 1956: reprezentace Československa, čtyři utkání
  • v domácí lize 183 utkání (Slavia, ATK, ÚDA, Dukla Praha), 1 branka
  • 1953: mistr Československa (ÚDA Praha)
  • 1956: mistr Československa (Dukla Praha)
  • 1958: mistr Československa (Dukla Praha)
  • 1961: mistr Československa (Dukla Praha)
  • 1961: vítěz Československého poháru (Dukla Praha)