• Stará garda

• 21.05.2017

Své jubileum slaví brankářská legenda Ivo Viktor

V neděli 21. května slaví své 75. narozeniny fotbalová legenda a bývalý brankář Dukly Praha, Ivo Viktor. Fotbalový klub Dukla Praha přeje vše nejlepší!

Ivo Viktor začal chytat v rodném Šternberku na Olomoucku. Odtud přestoupil do druholigových Železáren Prostějov. A v Dukle se objevil v roce 1963 poté, co skončil vojenskou službu v Brně. Než přišel, odchytal za Brno ligový zápas právě na Julisce a blýskl se – chytil Šafránkovi pokutový kop. „Kdyby byla penalta, tak to kope Šafrda, dává ránu nártem po tvé pravé ruce,“ poradil Viktorovi už před utkáním zraněný brankář Schmucker, za kterého Ivo zaskakoval. Viktor si starších, zkušenějších spoluhráčů vždycky vážil a poslouchal, co říkali. Proto se taky mohl proti Šafránkovi vytáhnout.

Když v Brně svlékl vojenskou uniformu, rozvažoval, kam dál. Interes o něj byl, a značný. Tehdejší Československý sport dokonce napsal: „Viktor je dnes nejžádanějším brankářem, všechny oddíly se o něj zajímají.“ Chtěla ho Slavia, jenže ta toho roku spadla do druhé ligy. Vážně přemýšlel o Slovnaftu Bratislava, dnešním Interu, stejně jako o ostravském Baníku. Jednal i s „Bohemkou“, ale nakonec se nedohodli.

Rozhodl se pro Duklu a vzpomíná na to takhle: „Že o mě projevila zájem, o to se zasloužil trenér Bohumil Musil. Tehdy trénoval juniorku Dukly a taky juniorskou reprezentaci. Upozornil na mě Jaroslava Vejvodu. Ten mi pak při naší schůzce řekl na rovinu: „Pavlis bude končit a já potřebuji ke Koubovi ještě jednoho kvalitního brankáře. Jsi mladý, v Dukle máš perspektivu, je to mužstvo, kde se můžeš hodně naučit. A jsou tu nejlepší fotbalové podmínky. Rozhodni se sám….“ A Ivo Viktor na tahle slova slyšel – stal se brankářem Dukly.

Číst dál

PaedDr. Ivo Viktor

narozen 21. 05. 1942, Křelov u Olomouce

Brankář, jedna z největších postav naší fotbalové historie. Ve své době patřil k evropské i světové brankářské špičce. Jako jeden z prvních brankářů proslul dalekými a přesnými výhozy rukou na své spoluhráče. Do Dukly Praha přestoupil jako voják základní služby z TJ Spartak Brno ZJŠ v roce 1963. Brankářský dres našeho A mužstva oblékal v letech 1963 – 1977. V průběhu své aktivní brankářské kariéry získal 3x mistrovský titul (1963/64, 1965/66 a 1976/77) a 3x Československý pohár (1963/64, 1965/66 a 1968/69). V PMEZ – ročník 1966/67 odchytal obě semifinálové utkání s Celticem FC. Absolvoval 63 startů za reprezentační A mužstvo (1966 – 1977), v pořadí 39. reprezentační brankář. Zúčastnil se MS 1970 (Mexiko – nepostoupili jsme ze základní skupiny) a ME 1976 (Jugoslávie – 1. místo, zlaté medaile). Ivo Viktor byl vyhlášen nejlepším hráčem celého šampionátu. Dvakrát oblékl dres „Vybraného mužstva Evropy“. V roce 1976 obsadil 3. místo v anketě France Football o „Zlatý míč“ o nejlepšího fotbalistu Evropy. 5x se stal naším nejlepším fotbalistou (1968, 1972, 1973, 1975 a 1976). Brankářský dres oblékal 14 ligových sezón. Brankářskou činnost předčasně ukončil ze zdravotních důvodů. Po ukončení brankářské činnosti vykonával funkci trenéra našeho juniorského mužstva a v letech 1990/91 u našeho A mužstva a současně pracoval jako trenér brankářů všech kategorií. V roce 1996 na ME v Anglii, kde naše reprezentační mužstvo získalo stříbrné medaile, vykonával funkci asistenta hlavního trenéra. V roce 2010 za zásluhy o rozvoj českého fotbalu obdržel ocenění pro osobnosti českého fotbalu Cenu dr. Václava Jíry.